8 باور غلط درباره اگزما. اگزما یک مشکل نسبتا رایج پوستی است. بررسی جدیدی نشان می دهد بیشتر از 10 درصد بزرگسالان ممکن است به این بیماری مبتلا باشند، اما همچنان برداشت های غلطی در مورد آن وجود دارد. در اینجا نگاه دقیقی داریم به این بیماری پوستی و مواردی که لازم است درباره اش بدانید. هدی بانکی - بخش سلامت تبیان. همه اگزماها شبیه هم هستند اگزما، کلمه فراگیری است که به قرمزی پوست، خارش و تحریک آن اطلاق می شود. انواع زیادی از اگزما وجود دارد که در عین شباهت به هم، یکسان نیستند. درماتیت اتوپیک ...

8 باور غلط درباره اگزما

اگزما یک مشکل نسبتا رایج پوستی است. بررسی جدیدی نشان می دهد بیشتر از 10 درصد بزرگسالان ممکن است به این بیماری مبتلا باشند، اما همچنان برداشت های غلطی در مورد آن وجود دارد. در اینجا نگاه دقیقی داریم به این بیماری پوستی و مواردی که لازم است درباره اش بدانید.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
اگزمای پوست دست

همه اگزماها شبیه هم هستند

اگزما، کلمه فراگیری است که به قرمزی پوست، خارش و تحریک آن اطلاق می شود. انواع زیادی از اگزما وجود دارد که در عین شباهت به هم، یکسان نیستند.

درماتیت اتوپیک که مزمن و موروثی است، شایع ترین نوع اگزما در کودکان می باشد. حدود 90 درصد از موارد پیش از پنج سالگی رخ می دهند و علائم آن با بالا رفتن سن کاهش می یابند.

افراد بالغ و بزرگسال بیشتر در معرض ابتلا به درماتیت تماسی هستند که هنگام تماس پوست با مواد تحریک کننده مانند صابون ، مواد شوینده، نرم کننده لباس و سایر مواد شیمیایی رخ می دهد.

ویژگی مشترک میان تمام انواع اگزما این است که لایه محافظ پوست آسیب می بیند. وقتی این اتفاق می افتد، آب پوست فورا بخار شده و پوست به راحتی واکنش پذیر شده و سبب بروز اگزما و خارش می شود.

واگیر دارد

مردم فکر می کنند بیماری پوستی مسری است، مخصوصا اگر در سراسر بدن باشد. در حالیکه شما نمی توانید از دیگری اگزما بگیرید و یا با دست زدن به دیگری، به او اگزما بدهید. اگر پوست کسی با یک باکتری مثل استافیلوکوک اورئوس و یا با یک ویروس مانند ویروس تبخال عفونی شود، این عفونت می تواند مسری باشد.

هر چند بعضی از مبتلایان به اگزما می گویند تماس با کلر آب استخر موجب تحریک و تشدید علائم شان می شود، اما بعضی دیگر هم می گویند کلر، تاثیر مثبتی روی بیماری شان دارد

افراد مبتلا به اگزما بیشتر در معرض عفونت هستند، چون ضعفی که در لایه محافظ پوست وجود دارد به میکروب ها اجازه ورود می دهد.

اگر مبتلا به اگزما هستید و متوجه هر گونه تغییری مانند افزایش قرمزی، پوسته پوسته شدن یا خونریزی گشتید، به پزشک مراجعه کنید.

استرس عامل اگزماست

استرس نمی تواند سبب اگزما باشد، اما می تواند آن را تشدید کند. استرس، هورمون کوتیزول را افزایش می دهد که به توانایی پوست برای حفظ رطوبت لطمه می زند و خشکی و التهاب آن را بیشتر می کند. خشکی و التهاب دو چیزی است که مبتلایان به اگزما بشدت از آن رنج می برند. برای رهایی از تنش، سعی کنید خواب کافی و با کیفیت داشته باشید و مرتب ورزش کنید.

اگر اگزما داشته باشید پوست تان همیشه ظاهر وحشتناکی خواهد داشت

بعضی از انواع اگزما راحت تر از انواع دیگر درمان می شوند. درماتیت اتوپیک از نوع سخت آن است، چون ژنتیکی است، اما بسیاری از افراد مبتلا به اگزما می توانند بیماری شان را بهبود دهند.

کلید این بهبودی در درمان فوری در مراحل اولیه آن است، مثلا اگر در دست تان اگزما دارید، باید فورا با داروهای مناسب آن را تحت درمان قرار دهید. اگر خیلی منتظر بمانید، پوست در واکنش به خاراندن و سابیدن مداوم ضخیم تر و زمخت تر شده و در نتیجه داروها به سختی می توانند تاثیر کنند.

درمان فقط با دارو ممکن است

داروهای مخصوص اگزما می توانند در زمان تشدید علائم تسکین دهنده باشند، اما تغییر و اصلاح سبک زندگی هم ضروری است. درمان اگزما نیازمند ی برنامه روزانه است، مثلا با آب ولرم حمام کنید و از شوینده ملایم استفاده کنید، پوست را به آرامی خشک کنید، مرتبا از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید، در هوای خشک یا سرد از دستگاه بخور استفاده کنید و لباس های نخی بپوشید تا پوست تان تحریک نشود.

اجتناب از عوامل تحریک کننده هم مهم است. بعضی از محرک های رایج شامل آلرژن هایی مثل مایت های موجود در گردوخاک، حیوانات خانگی و کپک ها؛ محرک هایی مانند صابون ها و شوینده ها، مایع ظرفشویی، عطر؛ و تماس با آب میوه های تازه، گوشت، و سبزیجات، آب گرم، رطوبت کم، تغییرات سریع دمای هوا و فعالیت هایی که سبب تعریق می شوند، است.

اگزما تنها یک مشکل پوستی است

اگزما می تواند زندگی افراد مبتلا را تباه کند، چون مشکلاتی ایجاد می کند که فراتر از پوست را شامل می شود. محققان دریافتند بزرگسالان مبتلا به این بیماری پوستی بیشتر در معرض گرایش به سیگار، مصرف الکل و فرار از ورزش هستند. بیماران مبتلا به اگزما همچنین بیشتر احتمال دارد که مبتلا به چاقی بیمارگونه، بیماری قلبی، دیابت و بی خوابی گردند.

اگزما عوارض زیادی برای مبتلایانش دارد که می تواند سبب بروز عادات نادرست در زندگی شود. به دلیل این که اگزما در اوایل کودکی شروع می شود، افراد در طی سال های رشد و نوجوانی شان تحت تاثیر آن هستند و اعتماد بنفس و هویت شان هم متاثر از این بیماری است.

اگر اگزما سلامت عمومی تان را تهدید می کند، از کمک خواستن نترسید، پزشک تان می تواند شما را به متخصص تغذیه و یا مراکز ترک سیگار معرفی کند.

گلوتن مصرف نکنید تا اگزمای تان برطرف شود

دلیلی وجود ندارد که بیماری پوستی شما با گلوتن تشدید شود، مگر این که بیماری سلیاک داشته باشید و یا حساسیت به گلوتن در شما تائید شده باشد. حتی اگر سلیاک دارید و باید از گلوتن اجتناب کنید، فکر نکنید با این تغییر بیماری پوستی تان بهتر خواهد شد.

تحقیقاتی که روی بیماران مبتلا به سلیاک و اتوپیک درماتیت صورت گرفته نشان داده است حتی ترک گلوتن به مدت یک سال تمام نیز منجر به هیچ بهبودی در بیماری پوستی شان نشده است.

نمی توانید استخر بروید

هر چند بعضی از مبتلایان به اگزما می گویند تماس با کلر آب استخر موجب تحریک و تشدید علائم شان می شود، اما بعضی دیگر هم می گویند کلر، تاثیر مثبتی روی بیماری شان دارد.

اگر شما در گروه کسانی هستید که پوست تان با کلر تحریک می شود، بهتر است پیش از ورود به استخر، لایه ضخیمی از مرطوب کننده روی پوست تان بمالید تا مثل یک محافظ برای پوست تان عمل کند. بعد از خروج از استخر هم فورا دوش بگیرید و مجددا کرم بزنید.

همچنین می توانید از مسئولین استخر بپرسید که چه زمانی کلر به آب استخر افزوده می شود، چون این ماده به مرور تبخیر می گردد و غلظت آن کاهش می یابد. همچنین پژوهش هایی که توسط انجمن ملی اگزما انجام شده نشان می دهد، افزایش تدریجی زمان سپری شده در استخر، به پوست کمک می نماید تا با کلر موجود در آب سازگار شود.کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه