شاید پیش از این می دانستید که شستن هر روز موهایتان می تواند آنها را خیلی خشک کرده و به موهای شما آسیب برساند. به همین دلیل متخصصان توصیه کرده اند که تنها دو تا سه بار در هفته موهای خود را با شامپو یا صابون بشویید.

شاید پیش از این می دانستید که شستن هر روز موهایتان می تواند آنها را خیلی خشک کرده و به موهای شما آسیب برساند. به همین دلیل متخصصان توصیه کرده اند که تنها دو تا سه بار در هفته موهای خود را با شامپو یا صابون بشویید. بیان این مسئله، ممکن است ما را به این فکر وادارد که به کدام یک از باورهای قدیمی رایج نباید اعتماد کنیم؟ برای رفع این مشکل، درمورد هشت عقیده رایج درمیان عموم مردم، با متخصصین مو به گفت وگو نشستیم. برای این که از آنچه آنها درمورد مسائل مربوط به درمان و مراقبت از موهای چرب گرفته تا اطلاعاتی درباره بافت طبیعی موهای خود گفته اند آگاه شوید، این مطلب را به دقت بخوانید.

باور ۱- برای نرم شدن موها زیاد از مایونز و روغن زیتون استفاده کنید
با این که بسیاری از موادی که در آشپزخانه به کار می روند مانند مایونز و روغن زیتون، خاصیت مرطوب کنندگی دارند، مالیدن انبوهی از مواد به موها، به معنای داشتن موهای ابریشمی و نرم نیست. «موفقیت این درمان به نوع و جنس موهای شما بستگی دارد. اگرموهای شما نرم، لخت نرم، لخت یا کم پشت باشد، در نتیجه استفاده از این مواد موهای شما چرب و سنگین خواهد شد. اما اگر موهایی پرپشت، زبر و خیلی خشک دارید، تا وقتی به طور دائم و صحیح از مایونز و روغن زیتون استفاده کنید، می تواند یک پیشنهاد کم هزینه برای نرمی موهایتان باشد. هنگامی که موهایتان تمیز و نم دار است، یک قاشق سوپخوری از این مواد را به کل موهای خود بزنید و حداقل حدود سی دقیقه آن را روی موهای خود نگاه داشته و سپس با یک شامپوی ملایم سرخود را بشویید.


باور ۲- شما باید برای رسیدن نتیجه بهتر هرچند وقت یک بار شامپو و نرم کننده خود را عوض کنید.
اگر به نظرتان رسید که شامپو و نرم کننده ای که استفاده می کنید دیگر مانند قبل خوب نیست، برای خریدن یک نوع تازه آن زیاد عجله نکنید. برخلاف تصورات عموم مردم مو به محصولات تقویت کننده عادت نمی کند و اینکه افراد پس از مدتی استفاده از آنها از موهای کدر خود انتقاد می کنند و باقی شامپوی خود را استفاده نمی کنند، اصلا درست نیست. «برخی از شامپوها و نرم کننده هایی که به صورت نصفه رها می کنید و دیگر از آنها استفاده نمی کنید، ممکن است در استفاده طولانی مدت تاثیرات و نتایج خود را آشکار سازند. هر دو هفته یک بار از یک شامپوی پاک کننده برای از بین بردن مواد اضافی روی موهای خود استفاده کنید تا با این عمل شاهد نتایج خوبی از محصولات مورد علاقه خود باشید.


باور ۳- کوتاه کردن مو، رشد آن را سریع تر می کند.
تا زمانی که موهای خود را با شیوه ای مناسب تمیز و سالم نگهدارید، کوتاه کردن موها به صورت ماهیانه باعث پرپشت و بلند شدن موهایتان نخواهد شد. «میانگین رشد ماهیانه مو، صرفنظر از کوتاه کردن یا نکردن آن، حدود نیم اینچ یا یک سانتیمتر است. با این که کوتاه کردن پایین موها از آسیب دیدن آنها جلوگیری می کند و استحکام و سلامت آن را بیشتر می کند، اما این عمل سبب رشد سریع تر ساقه مو نمی گردد.«اگر چه موهای سالم تا زمانی که حالت خشکی، آسیب دیده و موخوره نداشته باشند، ممکن است بلندتر جلوه کنند. پس هر هشت تا دوازده هفته یکبار رفتن به سالن آرایشگاه برای کوتاه کردن موها، مانند کلیدی است برای رسیدن به موهایی سالم و بلند.

باور ۴- در دوران بارداری نباید موها را رنگ کرد
براساس گفته دکتر ابراهیمی پورکت، مدیر اقامتگاه پزشکی، هیچ پژوهشی به طور قطع ثابت نکرده است که رنگ کردن موها برای رشد جنین خطرناک است. اومی گوید:«به طورکلی، خانمهای باردار باید به آنچه بدن آنها را درمعرض اشعه های مختلف قرار می دهد، اهمیت دهند. بزرگ ترین نگرانی من از این است که برخی از محصولات مربوط به مو حاوی گاز سمی بی رنگی به نام فرمالدئید است که یک ماده سرطان زاست و من توصیه می کنم همه خانمها چه باردار باشند و چه نباشند، از آن دوری کنند.» به وجود گاز سمی فرمالدئید در لیست ترکیبات محصول اشاره شده است، پس برای اطمینان بیشتر از رنگ موهایی استفاده کنید که فاقد این ترکیب سمی باشند و به جای آن از محصولاتی استفاده کنید که تا حد امکان ترکیبات طبیعی درآن به کار رفته باشند مانند رنگ موهایی که پایه آن حناست. درصورتی که برای رنگ کردن موهای خود به سالنهای آرایشی می روید، از آرایشگر خود حتما در مورد ترکیبات به کار رفته در رنگ موی خود سوال کنید. و آنهایی را انتخاب کنید که طبیعی تر هستند (هشدار: فرمالدئید درمواردی که برای صاف کردن دایمی مو به روش برزیلی مصرف می شود نیز موجود است.)

هرچند که هیچ یک از بیماران دکتر بوکت که شامل آرایشگران نیز می شوند، تا به حال حداقل یک بارهم شده عوارض بغرنج مربوط به رنگ موها را تجربه کرده اند، او برای احتیاط بیشتر توصیه می کند که از مصرف هر نوع رنگ مویی در سه ماه اول بارداری، یعنی تا زمانی که رشد اصلی دستگاه عصبی جنین شکل نگرفته است، خودداری کنید.

باور ۵- اگر موهای چرب دارید از نرم کننده استفاده نکنید.

موی چرب براثر تولید بیش از حد غده های چربی پوست سر، که ماده ای موم شکل و چربی از بافت سر تولید می کند، ایجاد می گردد.پس عدم مصرف نرم کننده مو راه حل این مشکل نیست. درعوض متخصصان پیشنهاد می کنند افرادی که موهای چربی دارند. ریشه و کف سر خود را با یک شامپوی پاک کننده و پایین موها را با یک شامپوی مرطوب کننده بشویند. از نرم کننده هم تنها برای ساقه و پایین موی خود استفاده کنند و کف سر را به آن آغشته نکنند. اگر موهای شما خشک است، به کار بردن شامپوهای مخصوص موهای خشک می تواند به جذب چربی اضافه موی شما کمک کند. از آنجایی که چربی می تواند بر روی وسایلی که موهای خود را با آن آرایش می کنید باقی بماند و دوباره روی پوست سر شما پخش شود، دی کانیو توصیه می کند که موهایی که داخل برسهای شما باقی می مانند را با استفاده از یک شانه دندانه دار تمیز کنید. برای پاک کردن و از بین بردن چربی بر روی آنها نیز شانه ها و برسهای خود را در ظرفی حاوی آب گرم و مواد و مقداری شامپو خیسانده و سپس با آب گرم آنها را شست وشو داده و بگذارید تا خشک شوند.

باور ۶- همیشه موهای خود را از بالا به پایین شانه بزنید

با این که درتمام آگهی های بازرگانی مخصوص محصولات مو نشان داده می شود که خانمها موهای خود را از ریشه تا پایین شانه می کنند، اما شانه زدن موهای خیس با این روش در واقع می تواند به آنها آسیب برساند. از با عجله شانه کردن رشته های مو از بالا و پایین بپرهیزید. چو پیشنهاد می کند.:«شانه کردن مو را از قسمت پایین آن آغاز کنید تا کارتان راحت ترگردد. این عمل فشار کمتری بر ریشه موهای شما وارد می آورد. اگر شانه کردن را از قسمت بالایی مو آغاز کنید، موها درپایین به هم گره می خورند وایجاد دردسر می کنند. «هنگام شانه زدن با دست دیگر قسمت بالای موی خود را که گره خورده بگیرید تا به ریشه موهایتان فشار نیاید و کشیده نشود زیرا در غیر این صورت ممکن است موهایتان کنده شود.

باور ۷- همه قسمتهای مو به یک میزان رشد می کنند.

تا به حال توجه کرده اید که چرا تقارن موهایی که تازه کوتاه شده اند پس از کمی رشد کردن از بین می رود؟ طبق گزارش دکتر جوال شلزینگر، عضو انجمن تأیید متخصصین پوست «میزان رشد مو در هر قسمت از اعضای بدن متفاوت است که این قانون موهای سر را هم شامل می شود. مو برای رشد دارای سه مرحله است و هر قسمت از بدن شما دارای مرحله زمانی متفاوتی است.» درحالی که شما نمی توانید برای یکسان کردن زمان رشد موهای خودکاری انجام دهید. تنها کار ممکن این است که مدل موهای خود را با کوتاه کردن یکسان نگاه دارید.

باور ۸- هیچ چیز نمی تواند جنس طبیعی موهای شما را تغییر دهد.

ممکن است این مسئله ذهن شما را هم درگیر کرده باشد که چرا موهای طبیعی صاف و لخت شما ناگهان موج دار و فر می شوند؟ جنس مو پایدار نیست.جنس مو به میزان چرخه رشد، تقویت کردن و داروهایی که مورد استفاده قرارمی گیرند، مربوط است. وقتی موهای اصلی ما از نظر اصولی مرده باشند، پوست سر و ریشه موها هنوز زنده هستند. داروهای تجویزی بر استحکام ریشه مو تاثیر می گذارند و می توانند سبب فر شدن یا تغییر رنگ موها گردند. به علاوه، برخی از داروها هم می توانند ریشه مو را سست کنند و سبب از دست رفتن موها گردند، همانند اتفاقی که در هنگام شیمی درمانی روی می دهد.استرس و هورمونها هم ممکن است نقش مهمی را درچگونگی جنس موهای شما ایفا کنند. به طور مثال موهای ضخیم را به موهای نازک و یا موهای زبر را به موهای نرم تبدیل کنند.

                            
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه