براي اين‌كه پوست زيبايي داشته باشيد و بتوانيد بهتر از پوست خود مراقبت كنيد، بايد ابتدا نوع پوست خود را تشخيص دهيد و متناسب با آن فرآورده‌هاي بهداشتي آرايشي را تهيه كنيد، چراكه استفاده نامناسب و نابجا از اين فرآورده‌ها نه‌تنها به سلامت و زيبايي پوست كمك نمي‌كند، بلكه مي‌تواند آسيب‌هاي جدي به همراه داشته باشد.

برای این‌که پوست زیبایی داشته باشید و بتوانید بهتر از پوست خود مراقبت کنید، باید ابتدا نوع پوست خود را تشخیص دهید و متناسب با آن فرآورده‌های بهداشتی آرایشی را تهیه کنید، چراکه استفاده نامناسب و نابجا از این فرآورده‌ها نه‌تنها به سلامت و زیبایی پوست کمک نمی‌کند، بلکه می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد. 

پوست انسان از نظر میزان چربی به چهار گروه کلی خشک، چرب، طبیعی و مختلط طبقه‌بندی می‌شود.

پوست خشک
این نوع پوست به علت کمبود ترشح چربی و آب، خشک، زبر و نسبتا خشن است و نرمی و لطافت لازم را ندارد. در خشکی‌های ملایم، چین و چروک بسیار ریز و در خشکی‌های حاد، حالت فلسی و پوسته پوسته شدن در پوست ایجاد می‌شود.

پوست‌های چرب
چرب شدن پوست به علت فعالیت بیش از حد غدد چربی‌ساز در تولید و ترشح چربی است که عوامل مختلفی از جمله عوامل هورمونی، رژیم غذایی یا استرس در آن نقش دارد.

پوست چرب ظاهری براق و چرب و روغن‌دار دارد و اغلب دارای روزنه‌های بزرگ و باز فراوان است که همین نکته موجب جذب آسان آلودگی هوا و گرد و غبار می‌شود.

پوست‌های معمولی
پوستی که فعالیت غدد چربی‌ساز متعادل بوده و به طور مشخصی خشک یا چرب نباشد، پوست معمولی است. پوست معمولی بهترین نوع پوست است که ظاهری صاف، نرم و لطیف دارد. این نوع پوست گرچه زیباست اما مانند سایر انواع پوست نیاز به محافظت دارد.

پوست‌های مختلط یا ترکیبی
اغلب افراد، دارای پوست ترکیبی هستند. در این نوع، پوست در ناحیهT صورت؛ شامل پیشانی، بینی و چانه چرب و در سایر قسمت‌ها خشک است. نگهداری این نوع پوست‌ها دردسر خاص خودش را دارد، زیرا باید برای نواحی چرب یک نوع محصول و برای نواحی خشک محصول دیگری استفاده شود.

تشخیص نوع پوست
برای تشخیص نوع پوست دستمال خشکی را روی پوست صورت‌تان بکشید. اگر دستمال چرب شد، پوست‌تان چرب است.

اگر چربی فقط در قسمت وسط دستمال جمع شد، پوست‌تان ترکیبی است و اگر روی دستمال چربی دیده نشد، پوست‌تان یا خشک است یا معمولی، اگر بعد از کشیدن دستمال بر صورت‌تان احساس کردید پوست‌تان کشیده و خشک شد، پوست‌تان خشک است و اگر پوست صاف است و انعطاف خود را دارد، پوست‌تان از نوع معمولی است. توجه داشته باشید که حداقل پنج ساعت پیش از انجام این آزمایش صورت خود را با آب و صابون نشویید و از کرم و لوازم آرایش نیز استفاده نکنید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه