دلیل اصلی ریزش مو چیست؟هر شاخه از موي سر انسان داراي يك سيكل رشدي مي باشد كه به طور ژنتيكي براي آن طراحي شده و اين سيكل شامل رشد، پيري و ريزش است.

دلیل اصلی ریزش مو چیست؟هر شاخه از موي سر انسان داراي يك سيكل رشدي مي باشد كه به طور ژنتيكي براي آن طراحي شده و اين سيكل شامل رشد، پيري و ريزش است. به طور متوسط روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ مو مي ريزد، البته در افراد مختلف متفاوت است. همچنان كه يك مو مي ريزد موي جديد جاي آن را مي گيرد.

مشكل زماني آغاز مي شود كه موهاي ريزش يافته بيشتر و سريعتر از موهاي رويش يافته جديد باشد و يا رشد موهاي جديد ضعيف شود. در اين حالت پس از مدتي از تعداد كل موها كاسته شده و فرد متوجه كاهش حجم موهايش مي شود. اين علت اصلي ريزش مو مي باشد. در واقع عوامل مختلفي مي توانند بر سيكل رشد اثر كرده و باعث ريزش موقت يا دائمي آن شوند.

معمول ترين علت ريزش مو در آقايان عامل پرقدرت آندروژنيك است. همانطور كه از نام آن مشخص است دو فاكتور مهم هورمون آندروژن و ژنتيك نقش اصلي را در اين ريزش مو دارند. در خانمها هم اين نوع ريزش مو ايجاد مي شود ولي معمولاً باعث نازك شدن مو و ريزش منتشر در سر مي شود. در آقايان بعد از بلوغ به دنبال افزايش سطح هورمونهاي آندروژني نازك شدن موها و عقب رفتن موهاي ناحيه پيشاني شروع مي شود.

۲)آیا موهای پیوندی موهایی واقعی و طبیعی هستند؟

موهای کاشته شده از پشت سر برداشته می شود و این موها نسبت به دی هیدروتستوسترون حساس نیستند .عامل از بین رفتن فولیکولها اثر این هورمون می باشد بنابراین بقای این موها همیشگی است.و چون از موهای سر خودتان انتقال انجام میشه کاملا طبیعی است.

۳)چه کسانی میتوانندعمل کاشت و پیوند مورا انجام دهند؟محدودیت سنی دارد؟

بطور كلي افرادي كه مي توانند پيوند مو انجام دهند شامل ريزش موي آندروژنتيك مردانه، زنانه با ريزش موي ژنتيكي، زنان با طاسي آندروژنتيك مشابه الگوي مردانه كه بهترين كانديد بين زنان مي باشند زيرا موهاي ناحيه دهنده آنها تراكم بالايي داشته و احتمال ريزش ندارد، ريزش هاي موضعي در اطراف خط مو ناشي از جراحي كششي پوست صورت، ريزش موضعي ناشي از نحوه آرايش موها وارد آوردن كشش زياد به مو، اسكار ناشي از تصادف، سوختگي، جراحي يا بيماريهاي التهابي و عفوني در سر، هستند .

اگر در یک مرد جوان کمتر از ۲۵ سال با پسروی خط رویش مو و کم پشت شدن موهای فرونتال، با یک جلسه پیوند مو، یک خط رویش موی جدید که بنا به درخواست بیمار پرتر و پایین تر از خط رویش اولیه او بوده ایجاد کنیم این مسئله فعلا بیمار را راضی می کند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا در سالهای بعد با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید، موهای باقی مانده در ناحیه دونور بیمار، برای پر کردن سر او تا خط جدید کافی نبوده و موهای او یک نمای غیر طبیعی پیدا می کند. بنابراین پیوند مو قبل از سن۲۵ سالگی توصیه نمی شود.

بعد از ۲۵ سالگی بیمار به مرحله بلوغ کامل رسیده و با بررسی میزان ریزش فعلی موی بیمار، پیش بینی چگونگی گسترش آن در آینده امکان پذیر می باشد. بیمار در این سن منطقی تر فکر می کند و میزان طاسی فعلی خود را در نظر می گیرد. بدین ترتیب داشتن یک خط رویش موی جدید به شکل یک مرد بالغ باعث خشنودی و رضایت وی می شود اگر چه این خط رویش مو بالاتر از آن چیزی است که در جوانان می بینیم.

بیماران مسن در اواخر دهه شش یا هفت یا حتی هشت می توانند کاندید مناسبی برای پیوند مو باشند زیرا بسیاری از این بیماران آرزو دارند تنها مقداری مو داشته باشند و تقاضای موی پر پشت ندارند.

۴)آیا موی کاشته شده مجددا دچار ریزش می شود؟

معمولا به هر روشی که کاشت مو انجام شود ۳-۲ هفته پس از کاشت، موها وارد فاز استراحت شده و می ریزند، البته ریشه مو سالم و زنده است و فقط ساقه آن می ریزد. رشد مجدد موها ۴-۳ ماه بعد آغاز شده و در مجموع ۶ ماه طول می کشد تا موها کاملا رشد نمایند

۵)شخص چه زمانی پس از عمل می تواند سر کار خود حاضر شود ؟

با توجه به نوع کار بیمار متفاوت است اگر شغل اداری دارد و با ارباب رجوع برخورد ندارد می تواند از روز دوم سر کار رود. اما اگر با مشتری سرو کار دارد بایستی مدتی صبر کند تا ظاهر اسکالپ او بهتر شود.

این زمان بستگی به نوع گرافتهای کاشته شده نیز دارد. در صورتی که از تکنیک فولیکولار یونیت استفاده شود مدت ۲ تا ۳ روز و در گرافتهای گرد و اسلات ۲ تا ۳ هفته ممکن است طول بکشد.

۶)یا عمل پیوند مو عملی گران قیمت است ؟

هزينه عمل معمولا پس از معاينه حضوري مشخص خواهد شد. البته با توجه به اينكه يك تغيير دائمي در موها ايجاد مي شود و ظاهر فرد چندين سال جوان تر و جذاب تر مي شود به خصوص در خانمها كه داشتن مويي پر و زيبا آرزوي آنهاست پرداخت اين هزينه به عنوان يك سرمايه گذاري با ارزش در زندگي محسوب خواهد شد.

۷)آیا پیوند مو و عمل جراحی آن ریسک بالایی دارد؟

صرف نظر از لزوم این کار , آیا خطرات این کار در حدی است که به انجامش نیارزد؟عمل جراحي پيوند مو يك عمل سنگين است، خيلي از بيماران ممكن است نسبت به انجام آن ترديد داشته باشند ولی معمولا اگر بر اساس EBMکاشت مو توسط متخصص پوست و موی با تجربه و آشنا به جزئیات بیماریهای پوست و مو و با رعایت شرایط استاندارد فیزیکی و استریلی انجام شود، عارضه ای در پی نخواهد داشت ولی پس از کاشت مو تعدادی عوارض موقت وجود دارد از جمله تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس سرد بلافاصله پس از کاشت مو قابل بهبود است.

بی حسی و مور مور شدن خفیف در منطقه دهنده که زودگذر بوده و گاهی تا چند هفته طول می کشد.

خونریزی خفیف در کمتر از ۵/۰% موارد ممکن است رخ دهد که با کمپرس سرد و پانسمان فشاری و رعایت حالت نیمه نشسته قابل بهبودی است.

درد در منطقه دهنده یا گیرنده مو که اغلب خفیف و زودگذر بوده و با مصرف داروهای مسکن برطرف می شود.

خارش شایع است. در ناحیه دهنده خاراندن مشکلی ندارد ولی در ناحیه گیرنده ممکن است با آسیب گرافتها همراه باشد و ممنوع است. شستشوی مرتب و مرطوب کردن محل کاشت با سرم شستشوی خنک، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین مفید است.

کراست در محل کاشت مو که در چند روز رخ می دهد و بدلیل ترشح سرم منعقد کننده و خون از اطراف گرافتها رخ می دهد.

تمیز کردن و شستشوی مرتب در منطقه کاشت مو برای پیشگیری از بروز کراست حائز اهمیت است.

فولیکولیت یا جوش چرکی که از چند هفته تا ۴-۲ ماه و پس از عمل رخ می دهد. اهمیت خاصی ندارد و بدلیل برگشت مو به داخل پوست رخ می دهد. برای پیشگیری شستشوی مرتب، استفاده از کمپرس گرم، آنتی بیوتیک موضعی و در صورت عدم پاسخدهی، آنتی بیوتیک خوراکی و تخلیه جوش لازم است.

جابجایی و بیرون آمدن گرافت ها: که بدلیل خاراندن، ضربه، برس و شانه زدن شدید، زیاد خم شدن در حالت ایستاده و مالش شدید حین شستشو رخ می دهد.

۸)ترمیم مو با کاشت مو چه فرقی میکند ؟

ترمیم مو معمولا توسط موسسات ترمیم مو انجام میشود که موهای مصنوعی را بین موها میبافند یا متصل میکنند این امر در اغلب موارد با ریزش بیشتر موهای فرد همراه است ولی در کاشت مو موهای خود فرد از پشت سر به جلوی سر منتقل میشود.

۹)آیا کاشت مو باعث تقویت موهای کرکی سابق می شود یا نه؟

کاشت مو برای وضعیت فعلی طاسی بیمار انجام می شود و منطقی است که زمانی اینکار انجام شود که حداقل ۵۰-۴۰% موهای منطقه دچار ریزش شده باشد تا فرد بتواند از نتایج آن لذت ببرد.

ولی طبیعی است که ریزش موی مردانه یک روند رو به جلو و دائمی است و برای تقویت موهای موجود فرد که در ارتباط با وضعیت ژنتیکی او دارد و امکان ریزش آنها در آینده وجود دارد راهی به جز ماینوکسیدیل و فیناستراید نیست. البته لازم به ذکر است که اگر کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحیت علمی انجام شود احتمال آسیب رسیدن به موهای موجود فرد وجود داشته و ممکن است این موها بدلیل آسیب دچار ریزش شوند

۱۰)محلول ماینوکسیدیل برای کاشت مو موثر است یا نه؟

در افرادیکه موهای کم پشت و نازک دارند، حدود ۱ ماه پس از عمل ممکن است موهای قبلی در اثر استرس وارد فاز استراحت شده و بریزند. این ریزش مو طبیعی است و در خانمها بیشتر قابل توجه است. این وضعیت ممکن است ۶-۴ ماه طول بکشد و این کم پشتی ناراحت کننده ولی موقتی بوده و با بیرون آمدن از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده، نمای محل کاشت به حالت عادی در می آید.

معمولا برای تقویت موهای قبلی فرد باید از داروهای تقویت کننده مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید و مولتی ویتامین استفاده کرد و در اکثر موارد لازم است این داروها خصوصا ماینوکسیدیل برای مدت طولانی (گاهی همه عمر) ادامه پیدا کند.

ولی بیماران باید توجه داشته باشند که تقویت کردن موهای قبلی فرد در زیباتر به نظر رسیدن نتیجه کاشت مو نقش بسزایی دارد و با مصرف ماینوکسیدیل موهای نازک قبلی، کلفت تر و ضخیم تر شده و نمای کاشت را بهتر می کند.

۱۱)متد های جدید کاشت مو از جمله FITچیست؟

در روش F.U.E یا FITگرافتهاي كاشته شده توسط يك پانچ ۱ ميلي متري از پشت سر برداشته مي شوند و سوراخهاي كوچكي بين موها به جا مي ماند به طوري كه احتياج به بخيه ندارند. و به همين جهت به عنوان پيوند موي بدون بخيه و پانسمان معروف است.

بطور كلي افرادي كه كانديد مناسب F.U.Eمي باشند شامل:

۱- كساني كه پوست سر آنها بسيار سفت باشد به طوري كه با برداشت يك نوار با حداقل پهنا باز هم بخيه با كشش زياد زده شود و اسكار پهني به جا مي ماند اين افراد در صورتي كه تست فاكس آنها مثبت باشد بهتر است از روش F.U.Eاستفاده كنند.

۲- افراد نظامي كه مجبورند هميشه موهايشان را كوتاه نگه دارند.

۳- براي ترميم ابرو و يا قسمت كوچكي از سر كه نياز به گرافت زياد ندارد.

۴- كساني كه ترميم زخم آنها به خوبي انجام نمي شود و با استفاده از بهترين تكنيكها باز هم اسكار پهني به جا مي ماند.

از فوايد روش F.U.Eدرد بعد از عمل كمتر، بدون بخيه، اسكار پشت سر نمايان نيست، ترميم اسكار سريع تر است و از مضرات روش F.U.E، درصد بالاي برش عرضي فوليكولها، آسيبهاي ميكروسكوپيك به گرافت و كاهش درصد رشد آنها است و همه افراد كانديد مناسب نمي باشند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه