؛دردسرى به نام پف گاهی اوقات، وقتی که صبح از خواب بیدار می‌شوید و خود را در آیینه می‌بینید، با تعجب متوجه دو کیسه پر از باد در زیر چشم‌های‌تان می‌شوید! این مساله آنقدر آزارتان می‌دهد

دردسرى به نام پف

گاهی اوقات، وقتی که صبح از خواب بیدار می‌شوید و خود را در آیینه می‌بینید، با تعجب متوجه دو کیسه پر از باد در زیر چشم‌های‌تان می‌شوید! این مساله آنقدر آزارتان می‌دهد که آرزو می‌کنید کاش می‌توانستید امروز از خانه بیرون نروید و کسی شما را با این چشم‌های پف کرده نبیند. اگر این مساله ادامه داشته باشد، حتما اعتماد به نفس‌تان را هم کاهش می‌دهد؛ ولی بهتر است بیش از این خود را عذاب ندهید؛ چرا که پف چشم‌ را می‌توان به راحتی برطرف کرد و یا حداقل آن را کاهش داد. برای این کار نخستین قدم، شناخت علت آن است.دلایــــل۱- نخستین علت ایجاد پف چشم، جمع شدن مایع بدن در اطراف چشم است. وقتی که مایع بدن به طور مناسب در سر و بدن جریان نداشته باشد، شب هنگام در حین خواب، این مایع کم‌کم در اطراف چشم‌ها تجمع می‌کند و صبح که از خواب بیدار می‌شوید، ورم شدید آن را می‌بینید؛ گویی که ساعت‌ها گریه کرده‌اید. حال اگر شب‌ها به هنگام خواب بدن‌تان پایین‌تر از سر قرار گیرد، این مایع نمی‌تواند در قسمت سر و زیر چشم‌ها تجمع کند و در کل بدن جریان می‌یابد.علاوه بر این کار، با انجام دو نوع حرکت و تمرین نیز می‌توانید از پف زیر چشم جلوگیری کنید:

۱) نفس عمیق بکشید۲) مثل عروسک خیمه شب بازی بالا و پایین بپرید.اگر هر یک از این کارها را هر روز ۱۰ دقیقه انجام دهید، از شر پف چشم خلاصی خواهید یافت.در اکثر افراد پف چشم فقط گاهی اوقات ایجاد می‌شود و به جز یکی دو مورد، بقیه موارد پف چشم با هر دلیلی که به وجود آمده باشد، قابل درمان است.۱- پف چشم می‌تواند در نتیجه کم‌ آبی بدن باشد که در این صورت، تنها چاره آن نوشیدن آب و مایعات فراوان است.۲- غذاهایی که حاوی سدیم بیشتری هستند، این مساله را تشدید می‌کنند پس بهتر است میزان نمک دریافتی بدن را کاهش دهید.۳- کمبود خواب۴- استرس و نگرانی زیاد۵- آلرژی‌ها و حساسیت‌هایی که با ریزش اشک چشم و عطسه کردن همراه است و برای برطرف کردن آن نیز باید تحت نظر پزشک آنتی‌هیستامین مصرف شود.۶- تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری و دوران قاعدگی۷- گریه‌های طولانی مدت۸- کهولت سن و پیری (این حالت از پف چشم را معمولا نمی‌توان برطرف کرد)چند نـکـتهپف چشم در آب و هوای گرم بیشتر می‌شود؛ زیرا بدن کمتر می‌تواند مایع موجود در بافت‌ها را دفع کند. مصرف الکل و دخانیات نیز می‌تواند موجب بروز پف چشم شود؛ زیرا وضعیت خواب و هورمون‌های بدن را تغییر می‌دهد. قبل از خواب مقدار زیادی آب بنوشید و بعد از بیداری نیز همین کار را انجام دهید.هشــداراگر ورم یا پف چشم شما بسیار شدید است، ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد؛ مثل لخته شدن خون، بیماری تیروئید و نارسایی کلیه‌ها، این مساله را با پزشک خود در میان بگذارید. به نوع چایی که مصرف می‌کنید، کمی دقت کنید. برخی از چای‌های گیاهی ایجاد حساسیت می‌کنند. برای کاهش پف چشم، یخ و یا آب بسیار سرد را مستقیما روی پوست خود قرار ندهید. علاوه بر راه‌های پیشنهاد شده می‌توانید از سیب‌زمینی، سفید تخم‌مرغ و شیر نسبتا سرد نیز برای کاهش پف چشم استفاده کنید. به هنگام مشاهده پف چشم در آیینه، هرگز چشم‌ها و پوست نواحی اطراف آن را محکم نمالید، زیرا پوست این نواحی بسیار حساس است و باعث تشدید ورم می‌شود. اگر از لنز چشم استفاده می‌کنید، قبل از رفتن به رختخواب، آن را در آورید. استفاده از کرم آلوئه‌ورا نیز تاثیر زیادی در کاهش پف چشم دارد؛ زیرا دارای خاصیت نرم‌کنندگی و مرطوب کنندگی پوست است.برخی از عوامل دیگر که سبب تجمع مایع بدن در زیر چشم‌ها می‌شوند عبارتند از:

۱- بارداری۲- تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی۳- آماس پوست۴- حساسیت‌ها۵- عفونت منونوکلئوس۶- مصرف برخی داروهاروش‌های درمانیروش‌های درمان ارتباط مستقیمی با عوامل ایجادکننده آن دارند. اگر نتوانستید علت پف چشم را بیابید، بهتر است از پزشک کمک بگیرید، زیرا می‌تواند در اثر یک بیماری جدی نیز به وجود آید. پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است و بیشتر از قسمت‌های دیگر بدن مستعد خشکی پوست می‌باشد. خشکی پوست به معنی کاهش غده‌های چربی است. در اطراف چشم ما تعداد زیادی رگ‌‌های خونی بسیار ریز وجود دارد که در پوست‌های نازک‌تر این رگ‌ها حتی با چشم نیز قابل مشاهده هستند. مواد آبکی و روان موجود در بافت چشم به هنگام تجمع در این بخش، ایجاد پف می‌کنند. چربی زیاد نیز این مساله را تشدید می‌کند. در برخی موارد، مثلا در اثر کهولت سن، پف چشم قابل درمان نیست و اگر در چنین وضعیتی هستید، تنها راه‌حل، جراحی است. همچنین، در مواردی که پف چشم مربوط به ژنتیک است، به فکر درمان آن نباشید، زیرا برطرف نخواهد شد. به جز این موارد، می‌توانید اقدامات زیر را برای برطرف کردن پف چشم‌های‌تان انجام دهید.مقداری خیار ورقه ورقه شده را خنک کنید و روی چشم‌های‌تان قرار دهید. این کار باعث کاهش دمای چشم و همچنین نرمی پوست و آرامش بیشتر شما می‌شود.

برای خنک کردن خیارهای ورقه ورقه شده مقداری آب را درون یخچال بگذارید تا خنک شود؛ سپس خیارها را به مدت چند دقیقه درون ظرف قرار دهید تا سرد شوند.از چای کیسه‌ای سرد استفاده کنید. درست همانند خیارهای ورقه ورقه شده، چای کیسه‌ای را نیز خنک کنید و آن را روی چشم‌های خود بگذارید.دو عدد قاشق فلزی را در یخچال قرار دهید تا سرد شود و آنها را از پشت روی چشم‌های خود قرار دهید.از کرم هموروئید (بواسیر) استفاده کنید. این کرم برای کاهش ورم مورد استفاده قرار می‌گیرد (فقط دقت کنید که با چشم‌های‌تان تماس نداشته باشد).صورت خود را با آب سرد بشویید.به خواب خود اهمیت بیشتری دهید. اگر کم خوابی داشته باشید، بیشتر در معرض بروز پف چشم خواهید بود. برخی افراد که کیفیت خواب خوبی ندارند به پف چشم دچار می‌شوند.

سعی کنید هنگام خواب وضعیت سرتان بالاتر از بدن باشد. در این حالت موقع بیدار شدن از خواب متوجه می‌شوید که پف چشم‌های‌تان از بین رفته است. دراز کشیدن در حالتی که بدن و سر در یک راستا باشند، این مساله را تشدید خواهد کرد؛ زیرا مایع بدن در زیر چشم‌ها جمع می‌شود.نمک کمتری بخورید. افزایش سدیم باعث افزایش تجمع مایع بدن در زیر چشم‌ها می‌شود. بنابراین با کاهش نمک مورد استفاده خود می‌توانید به نتیجه بهتری برسید.خوردن موز و کشمش نیز به جریان بهتر آب و مایع بدن کمک می‌کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه