فصل، فصل خشکی هواست و گویا این هوای خشک، پوست را که لباس محافظ و ارزشمندی برای ماست، تحت تاثیر قرار می دهد و خشک می کند. مهم ترین علت خشک شدن پوست افراد در پاییز و زمستان، هوای سرد و خشک این فصل هاست...فصل، فصل خشکی هواست و گویا این هوای خشک، پوست را که لباس محافظ و ارزشمندی برای ماست، تحت تاثیر قرار می دهد و خشک می کند. مهم ترین علت خشک شدن پوست افراد در پاییز و زمستان، هوای سرد و خشک این فصل هاست...

شاید آسان ترین توصیه به افراد دچار مشکل خشکی پوست، این باشد که در این روزهای سرد، فقط در مواقع ضروری از منزل خارج شوند تا کمتر در معرض خشکی هوا قرار بگیرند اما این توصیه خیلی عملی نیست، پس می رویم سراغ راهکارهای پیشنهادی برای مقابله باخشکی پوست در فصل سرد و بررسی چند پرسش رایج شما در این مورد.
یافته های علمی نشان می دهند احتمال چروک شدن پوست های خشک، بیشتر است و پوست آنهایی که پوست خشکی دارند، از همسن و سالانشان چین و چروک بیشتری دارد. این بهانه می تواند انگیزه جدی باشد برای محافظت ویژه افرادی که پوست خشک دارند، در فصل های سرد و خشک سال.

● چرا پوست خشک می شود؟

خشکی پوست هم دلیل و منشاء ژنتیکی دارد و هم اکتسابی. برخی بیماری ها مانند اگزمای نوزادان از زمان تولد به دلیل اختلال در ایپدرم و لایه چربی پوست ایجاد می شوند و ارثی هستند. موارد اکتسابی هم علل فراوانی دارند مانند شستشو و استحمام نامناسب، ابتلا به برخی بیماری ها مانند کم کاری تیرویید یا مشکل های کلیوی، افزایش سن، مصرف برخی داروها و.... در مبتلایان به این بیماری، در لایه سطحی پوست که معروف به «اپیدرم» و محتوی چربی، آب و پروتئین است، اختلال ایجاد می شود و پوست به خشکی می گراید. حتی برخی تغییرات طبیعی در دوران بلوغ هم پوست را خشک می کند.

● خشکی پوست درمان دارد؟

تا علت اصلی بروز خشکی پوست معلوم نشود، درمان نخواهد شد اما استفاده از شوینده های مناسب، چرب کردن مدام پوست و پرهیز از استحمام مکرر می تواند مفید باشد. بهترین مرطوب کننده و چرب کننده پوست های خشک، به خصوص در کسانی که اگزمای سرشتی (درماتیت آتوپیک) دارند، وازلین است. کرم های چرب و روغنی موثرترند و احتمال بروز آلرژی هم با مصرف آنها کمتر می شود زیرا در کرم های با پایه آب، برای جلوگیری از فساد با قارچ ها و باکتری ها، مواد نگهدارنده اضافه می شود که اغلب عامل بروز آلرژی می شوند. گاهی عطر اضافه شده به آنها نیز مشکل ساز خواهد شد.

وازلین بهترین چرب کننده است اما چون باعث براق و لیز شدن پوست می شود، بعضی ها آن را نمی پسندند. اگر شما هم چنین عقیده ای دارید، به جای وازلین، می توانید از «اوسرین» استفاده کنید. برخی افراد هم معتقدند وازلین باعث رنگ تیره و لک شدن پوست می شود در صورتی که اتفاقا محصول های مرطوب کننده ای مانند وازلین، علاوه بر مقرون به صرفه تر و مفیدبودن، عوارض کمی دارند و این تصور غلط است. معمولا پوست به این محصول واکنش نشان نمی دهد و مناسب نوزاد و پیر و جوان است. اگرچه در بسیاری از موارد این دو با هم اتفاق می افتند، اما معمولا به هم ربطی ندارند. علت خشکی لب تنفس دهانی، زمینه های آلرژی، زبان زدن به لب ها، حساسیت به خمیر دندان یا رژ لب و مصرف برخی داروهاست. برای رفع خشکی لب ها شناخت علت، بهترین راه حل است. چرب کردن مکرر لب، بهترین راه بهبود خشکی آن است و بهترین چرب کننده هم وازلین است. البته خیلی از چرب کننده های ماتیکی موجود در داروخانه ها هم که مخصوص لب هستند، بر پایه وازلین ساخته شده اند. 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه