مو قرمزها از خورشید بترسند


دانشمندان به تازگی دریافته اند افرادی که دارای موهای قرمز هستند، بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.


موی قرمز و سرطان پوست

بر اساس این مطالعه، افراد مو قرمز صد بار بیشتر از افراد با رنگ های دیگر مو می توانند مستعد ابتلا به سرطان پوست و به ویژه ملانوما (بدخیم ترین سرطان پوست) باشند.

 

داشتن پوست نازک و محافظت کمتر نسبت به نور آفتاب، تنها علت آسیب پذیری سه برابری موقرمزها به سرطان پوست نیست. تحقیق جدیدی نشان می دهد که رنگدانه ای که مسئول رنگ متمایز آنهاست هم در ریسک آنها به ملانوما نقش دارد.

 

گفتنی است دانشمندان علت این امر را جهش ژنتیکی در DNA پوست این افراد می دانند که همانطور که سبب قرمز شدن رنگ موهای آنها می شود، باعث مساعد شدن زمینه ی ابتلا به ملانوما نیز می تواند بشود.

 

بررسی ها نشان می دهند این جهش ژنتیکی حتی می تواند باعث بروز سرطان های ریه و سینه در زنان مو قرمز بشود.

 

دانشمندان به این افراد توصیه ی اکید می کنند تا در مقابل نور خورشید از خود محافظت بسیار زیاد انجام دهند و حتما از کرم های ضد آفتاب استاندارد استفاده کنند.

ژن مولد رنگ قرمز چنانچه در مجاورت نور خورشید قرار بگیرد، می تواند باعث تخریب سلول های پوستی و عوض شدن رنگدانه های پوستی در آنها شود

در کنار این موضوع دانشمندان معتقد هستند که سرطان ملانوم در مردان 70 درصد خطرناک تر از زنان است و شانس نجات و بهبود به طور کلی در زنان بالاتر است.

 

ژن مولد رنگ قرمز چنانچه در مجاورت نور خورشید قرار بگیرد، می تواند باعث تخریب سلول های پوستی و عوض شدن رنگدانه های پوستی در آنها شود.

 

همینطور بهتر است این افراد تحت نظر متخصص پوست قرار داشته باشند و در صورت مشاهده هر نوع لکه و یا تغییر رنگ ناگهانی پوست، سریعا به پزشک مراجعه نمایند.

 

واقعیت هایی دیگر در مورد مو قرمزها

1- مقاومت به داروهای بی حسی

افراد دارای رنگ موی قرمز به دلایل ژنتیکی، نسبت به داروهای بی‌حسی مقاوم‌ترند. مطالعات نشان داده است میزان مصرف داروی بی‌حسی در این افراد نسبت به کسانی که دارای موهای بلوند و یا مشکی هستند تا 20 درصد بیشتر است. از این‌رو خصوصاً هنگام مراجعه به دندانپزشک باید با مشورت و با اجازه او یک ساعت قبل از مراجعه از 500 میلی‌گرم قرص ایبوپروفن استفاده کنند.

 

2- بیماری پارکینسون

تحقیقی از هاروارد گزارش می دهد که موقرمزها 90 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عصبی پارکینسون قرار دارند که بر تعادل بدنی آنها تأثیر منفی دارد. ولی تحقیق دیگری نشان می دهد که خوردن قرص فولیک اسید می تواند در مقابل این بیماری محافظت ایجاد کند.

 

3- اندومتریوز

اندومتریوز شامل ایجاد بافت‌هاى درون‌ رحم‌ در جاهای دیگر بدن به‌ ویژه‌ در تخمدان‌هاى زن ها است. تحقیق دیگری از هاروارد نشان داد که داشتن موی قرمز در زنان، خطر ابتلا به اندومتریوز را 30 درصد افزایش می دهد. ولی این تحقیق کشف کرد که داشتن موی قرمز این تهدید را فقط در خانم های بارور بالا می برد و در خانم های نازا، خطر آن را پایین تر می آورد.

 

4- استخوان های محکم تر و سیستم ایمنی قوی تر

بعضی زیست شناسان بر این باورند، علت اینکه موقرمزهای بیشتری در آب و هوای سرد و ابری مانند اسکاتلند وجود دارند این است که پوست رنگ روشن که معمولا با موی قرمز همراه است، باعث می شود که بدن ویتامین دی بیشتری جذب کند. نه تنها ویتامین دی در مقابل بسیاری از بیماری ها از بدن مراقبت می کند، بلکه برای استخوان های سالم هم بسیار مهم است و به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

برترین ها

باشگاه خبرنگاران

سایت آسمونی

 

مطالب مرتبط:

چرا موی قرمز؟

15 آسیب پوستی در اثر خورشید

جلوی آفتاب، سرطان پوست نگیرید!

سرطان پوست؛ علل، انواع و درمان آن

آفتاب سوختگی کودکان خطرناک است

سرطان پوست در اثر نور آفتاب

انواع سرطان پوست کدام‌ند؟

چگونه خطر سرطان پوست را کم کنیم؟

مردان؛ قربانیان اصلی سرطان پوست

از مواجهه زیاد با نور آفتاب بپرهیزید

تاثیرات نور خورشید بر پوست

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه