این كارشناسان فهرستی از فاكتور‌هایی را منتشر كرده‌اند كه عوامل موثر در ریزش مو هستند. این عوامل عبارتند از...

 این كارشناسان فهرستی از فاكتور‌هایی را منتشر كرده‌اند كه عوامل موثر در ریزش مو هستند. این عوامل عبارتند از...

اكثر مردها و بسیاری از زنان با بالا رفتن سن دچار ریزش مو می‌شوند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، كارشناسان كتابخانه‌ ملی پزشكی آمریكا می‌گویند: علل ریزش مو می‌تواند به افزایش سن، عوامل وراثتی و یا تغییرات هورمونی مربوط باشد. البته ریزش‌ ناگهانی موها اغلب ناشی از عوامل مختلفی شامل استرس جسمی یا احساسی است.
این عوامل عبارتند از:
ـ ابتلا به یك عفونت جدی یا تب شدید
ـ زایمان
ـ تجربه یك جراحی مهم و یا ابتلا به بیماری‌های جدی یا ناگهانی كه موجب از دست رفتن خون زیاد می‌شود .
ـ قرار گرفتن در معرض استرس شدید احساسی
ـ یك رژیم غذایی نامناسب بویژه اگر حاوی پر��تئین اندك باشد
ـ مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی یا برخی از داروهای قلب و قرص‌های ضد بارداری و یا مسكن‌های گروه NSAIDS
بنابراین گزارش، برخی از مواد غذایی تأثیر مهم و بیشتری در سلامت موها دارند. برای مثال پروتئین، اساس و پایه نیاز بافت‌های بدن مانند مو، ناخن و پوست است و در مواد غذایی مثل مرغ و ماهی و گوشت قرمز، تخم‌مرغ، لبنیات و حبوبات به وفور یافت می‌شود. این ماده حیاتی در مواد نشاسته‌ای مثل نان، برنج، ماكارونی و حتی سبزی‌ها نیز به میزان كمی موجود است.
شیر و لبنیات هم منابع غنی از كلسیم، منیزیم و پروتئین هستند. همچنین مصرف ویتامین‌های گروه B یكی از راه‌های درمان ریزش مو است. منابع غذایی غنی از این ویتامین شامل جگر، موز، مغز آفتابگردان، ماهی‌، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشك و غلات سبوس‌دار هستند.
آنتی‌ اكسیدان‌ها نیز در حفظ سلامت‌ موها بسیار موثر هستند كه بیشتر در سیب‌زمینی شیرین، هویج، اسفناج پخته، كدو، روی و سلنیوم یافت می‌شوند. بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها منابع غنی از آنتی‌اكسیدان‌ها هستند. آنتی‌اكسیدان‌ها مولكول‌هایی هستند كه اثر مخرب رادیكال‌های آزاد را در بدن خنثی می‌كنند و همچنین موجب ساخته شدن تارهای جدید مو و استحكام آن‌ها می‌شوند.
علاوه بر این‌ها، اسید‌های چرب امگا ـ 3 و امگا ـ 6 نقش مهمی در حفظ سلامت مو و جلوگیری از خشكی، شكستگی، خارش و شوره سر و در نهایت پیشگیری از ریزش مو دارند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه