دستگاه های گرم كننده ای كه در زمستان ها به كار می رود، به خصوص دستگاه هایی كه از سیستم رانش هوای گرم استفاده می كنند، هوا را کاملا خشك می كنند. آب در چنین شرایط خشكی به سرعت از پوست شما تبخیر می شود.

دستگاه های گرم كننده ای كه در زمستان ها به كار می رود، به خصوص دستگاه هایی كه از سیستم رانش هوای گرم استفاده می كنند، هوا را کاملا خشك می كنند. آب در چنین شرایط خشكی به سرعت از پوست شما تبخیر می شود.


در ماه های زمستان هوای بیرون مرطوب و سرد است، اما درون خانه های شما وضعیتی مانند بیابان دارد.
دستگاه های گرم كننده ای كه در زمستان ها به كار می رود، به خصوص دستگاه هایی كه از سیستم رانش هوای گرم استفاده می كنند، هوا را کاملا خشك می كنند. آب در چنین شرایط خشكی به سرعت از پوست شما تبخیر می شود. پوست خشك از لحاظ پزشكی به خودی خود نگران كننده نیست، اما در موارد شدی�� ممكن است به ترك خوردن پوست بینجامد كه دعوت كننده التهاب و عفونت به پوست است.
مشكل اصلی در این موارد، درد و ناراحتی در پوست است - پوست خشك، دردناك می شود، در لمس دچار حساسیت است، و اغلب خارش دار است(گرچه همه خارش های پوست به علت خشكی پوست نیست).

همچنین ممكن است مانند آنچه در بسیاری از آگهی های فراورده های پوستی دیده اید، پوست ظاهری قرمز، زبر و پوسته ریز پیدا كند.

البته خشكی پوست هیچگاه نادیده گرفته نشده است: در بازار دارویی، می توانید كرم های و لوسیون هایی متعددی را پیدا كنید كه برای درمان خشكی پوست به كار می روند.

این فراورده ها به عنوان "مرطوب کننده" (moisturizer) فروخته می شوند، اصطلاحی است که بیشتر از آنکه نامی علمی یا پزشکی باشد، برای بازاریابی به کار می رود. در واقع مراقبت روزمره از پوست حوزه ای است که در آن از علم واقعی، خبر چندانی نیست. بررسی های علمی کاملا کنترل شده در مورد این مواد بسیار معدود و نادرند. شرکت های سازنده این فراورده ها اطلاعات درباره اجزای تشکیل دهنده آنها را انحصاری نگه می دارند و مراقب هستند ادعاها در مورد سودمندی های این فراورده ها را در محدوده قواعد سازمان های ناظری مانند سازمان غذا و داروی آمریکا نگهدارند.

کرم های مرطوب کننده ها اغلب تحت عنوان "غیرآلرژی زا" یا "آزمایش شده از لحاظ آلرژی زایی" تبلیغ می شوند.

برخی از این فراورده ها با عنوان "غیرآکنه زا" (noncomedogenic) تبلیغ می شوند- کلمه ای تاثیرگذار که به معنای آن است که این کرم، جوش های آکنه ای ایجاد نمی کند. اما این عنوان مزیت چندانی برای یک محصول به حساب نمی آید: تقریبا همه کرم های مرطو ب کننده ای که امروزه در بازار موجودند، از موادی استفاده می کنند که آکنه زا نیستند.

یکی دیگر از شیوه های تبلیغ کرم های مرطوب کننده نام بردن فهرستی از ویتامین هایی است که در آنها وجود دارد و ادعای سازندگان کرم ها این است که این ویتامین ها پوست را تغذیه می کنند و به آن خاصیت قوی ضداکسیداسیون برای مقابله با رادیکال های آزادی را می دهند که در واکنش های شیمیایی بدن تولید می شوند و به اندام ها از جمله پوست صدمه می زنند.

اما در اغلب موارد، ویتامین های موجود در کرم های مرطوب کننده احتمالا مزیت چندانی ایجاد نمی کنند، یا به این خاطر که مقادیر این ویتامین ها در این کرم ها آنقدر کم است که اثر زیادی ایجاد نمی کند، یا به این خاطر که این ویتامین ها هنگامی که در روی پوست در معرض نور و اکسیژن قرار می گیرند، تجزیه می شوند.

حقیقت این است که علیرغم فهرست های بلندبالای اجزای مجهول و عناوین شبه علمی، همه مرطوب کننده ها به یک دلیل بسیار ساده به پوست خشک کمک می کنند: آنها اندکی آب به پوست می رسانند و حاوی ماده ای روغنی هستند که آب را در پوست حفظ می کند.

در حقیقت اگر مشکل چرب و چیلی شدن نبود، همه ما می توانستیم به استفاده از ماده ای روبیاوریم که پدربزرگ های ما برای پوست خشک به کار می بردند، که چیزی نیست جز وازلین.

یک دلیل دیگر برای وفور مرطوب کننده ها در بازار پژوهش مداوم برای به دست آوردن آمیزه ای از اجزا است که آب را مانند وازلین در خود نگه می دارند، و در عین حال روی پوست احساس بهتری ایجاد می کنند. بسیاری از فراورده های مرطوب کننده حاوی "هومکتانت ها" هستند، اجزایی که آب را به خود جذب می کنند و آن را در خود نگه می دارند.

خبر خوب این است که علیرغم فقدان اطلاعات و ادعاهای بازاری، جای زیادی برای اشتباه شما باقی نمی ماند. تقریبا همه مرطوب کننده های در بازار به پوست خشک کمک خواهند کرد، و در اغلب موارد، انتخاب ها بر مبنای تجربه شخصی است – به سادگی بر مبنای آن که شما چه حس و بویی را بپسندید ( که هیچ اشکالی هم ندارد- بعد از همه اینها پوست خودتان است.)

همه مرطوب کننده ها موثرند و مسئله یافتن کرمی است که آن را دوست داشته باشید و به طور مرتب از آن استفاده کنید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه