مو یکی از زیباترین دارایی های انسان است که نقش اساسی در زیبایی ظاهری هر فردی دارد و موهبتی الهی به شمار می رود زیرا سبب اعتماد به نفس در زندگی فردی و اجتماعی می شود.

یکی از زیباترین دارایی های انسان است که نقش اساسی در زیبایی ظاهری هر فردی دارد و موهبتی الهی به شمار می رود زیرا سبب اعتماد به نفس در زندگی فردی و اجتماعی می شود.
برای داشتن موهای زیبا و سالم مراقبت آگاهانه و اتخاذ روش های صحیح ضرورت دارند زیرا رفتارهای آرایشی و بهداشتی بشر در رابطه با موها نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت مو داشته و نادرست بودن این رفتارها یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو است.
امروزه خیلی از مردم برای خشک کردن موهایشان ا�� سشوار استفاده می کنند البته گروهی هم کاملا مخالف سشوار بوده و آن را دشمن مو می دانند اما به اعتقاد متخصصان پوست و مو، بهترین راه برای خشک*کردن مو*ها، استفاده از حوله و سپس قراردادن مو ها در معرض هواست تا به طور طبیعی خشک شوند.
آنان بر این باورند که سشوارکردن در حد خشک*کردن مو بلامانع است ولی اگر هر بار بخواهید موهایتان را سشوار کرده و مدل بدهید، به بافت پروتئینی مو که کراتین سخت است و پیوندهای خاص پروتئینی دارد، آسیب می رسد؛ دلیل اینکه با گرم کردن مو و سشوار، موهای پیچ خورده و فردار را صاف می کنند، همین است که پیوندهای یاد شده را با حرارت می شکافند و اگر این اتفاق مکرر رخ دهد، به بافت مو آسیب می رسد.
به گفته کارشناسان، خشک*کردن موها در هوای آزاد همیشه عملی نیست و بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مانند کمبود وقت، عجله داشتن، سردی هوا و سرماخوردگی ترجیح می دهند از سشوار استفاده کنند اما استفاده غلط از این وسیله می تواند آسیب زیادی به ساقه مو و حتی پوست سر وارد کند.

نقش سشوار در ایجاد موخوره
دکتر مجتبی امیری متخصص پوست و مو در گفت و گو با شبکه ایران می گوید: ساقه مو قسمت مرده فولکول مو است که به دلیل تاثیر عوامل خارجی دچار تغییراتی می شود و یکی از این تغییرات که به شدت روی جلا و حالت مو تاثیر دارد، خشکی مو است.
وی می افزاید: خشکی مو یا به دلایل ژنتیکی است و یا شامل کسانی می شود که استحمام مکرر دارند و از مواد شوینده با قدرت بالا و نیز از سشوار و شانه های پلاستیکی استفاده می کنند که باعث الکتریسیته شدن مو می شود و به خشک شدن مو کمک می کند.
به گفته امیری، یکی از عوارض خشکی موها، موخوره است که طبعا سشوار در ایجاد آن نقش مهمی دارد و در این حالت انتهای ساقه مو شاخه شاخه می شود و در لطافت و جلای مو اثر منفی می گذارد همچنین به دلیل زبری که ایجاد می شود حالت ناخوشایندی را ایجاد می کند. 
این متخصص پوست و مو عنوان می کند: در اینگونه موارد پرهیز از سشوارکردن، کاهش دفعات استحمام و استفاده از نرم کننده های مو به خصوص روغن بادام توصیه می شود.
وی در خصوص عوارض استفاده از سشوار می گوید: خشک شدن موها به وسیله سشوار معمولا باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در موها شده و مو نمی تواند حالت طبیعی خود را پیدا کند و حرارت بالای سشوار به خصوص زمانی که مو خیس است به خود ریشه مو صدمه می زند البته استفاده کوتاه مدت و به صورت مقطعی از آن مانعی ندارد.

روش*های استفاده از سشوار
به گفته اکثر متخصصان پوست و مو، برای خشک*کردن مو از سشوار باید درجه حرارت آن کم و سرعتش ملایم باشد زیرا حرارت بیش از ۵۰ درجه باعث آسیب رسیدن به موها می شود.
همچنین سشوار باید از فاصله دور حداقل در فاصله ۶ تا ۱۲ سانتی متری از موها گرفته شود و جریان هوا از سطح موها گذرانده شود و به پوست سر و ریشه موها مستقیما دمیده نشود.
افرادی که از این روش برای خشک کردن موهایشان استفاده می کنند باید مراقب باشند یک دسته مو بیش از چند ثانیه هوا نخورد و جای آن مکرر عوض شود؛ موها به طور کامل خشک نشود زیرا برای اینکه مو نرم و قابل انعطاف باشد نیاز به مقداری رطوبت دارد، در مورد موهای آسیب دیده نیز باید احتیاط بیشتری صورت گیرد و ضمن استفاده از حالت دهنده مو از درجه کم سشوار استفاده شود.

توصیه ها
به موهایتان کمی استراحت دهید؛ مرتب آن را سشوار نکشید و یا با فرآورده هایی همچون ژل یا موس سنگین نکنید.
برای صاف کردن موها و جلوگیری از وزکردن مو هنگام سشوار، حتماً از دهانه سشوار استفاده کنید زیرا باعث می شود که باد گرم حقیقی به قسمت مورد نظر بخورد و دیگر قسمت ها را وز نکند.
استفاده از سشوار به طور مداوم به موها آسیب جدی می رساند و می توانید با اصلاح و کوتاه کردن نوک موها، هر ۶ تا ۸ هفته به موهایتان تازگی و شادابی را هدیه کنید.
هرگز از درجه تند و گرم سشوار برای حالت دادن به مو استفاده نکنید، همیشه از درجه متوسط آن استفاده کنید و در انتها مقداری باد سرد به موهایتان بدهید تا درخشندگی و حالت مو حفظ شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه