مو یکی از زیباترین دارایی های انسان است که نقش اساسی در زیبایی ظاهری هر فردی دارد و موهبتی الهی به شمار می رود زیرا سبب اعتماد به نفس در زندگی فردی و اجتماعی می شود.

یکی از زیباترین دارایی های انسان است که نقش اساسی در زیبایی ظاهری هر فردی دارد و موهبتی الهی به شمار می رود زیرا سبب اعتماد به نفس در زندگی فردی و اجتماعی می شود.
برای داشتن موهای زیبا و سالم مراقبت آگاهانه و اتخاذ روش های صحیح ضرورت دارند زیرا رفتارهای آرایشی و بهداشتی بشر در رابطه با موها نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت مو داشته و نادرست بودن این رفتارها یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو است.
امروزه خیلی از مردم برای خشک کردن موهایشان از سشوار استفاده می کنند البته گروهی هم کاملا مخالف سشوار بوده و آن را دشمن مو می دانند اما به اعتقاد متخصصان پوست و مو، بهترین راه برای خشک*کردن مو*ها، استفاده از حوله و سپس قراردادن مو ها در معرض هواست تا به طور طبیعی خشک شوند.
آنان بر این باورند که سشوارکردن در حد خشک*کردن مو بلامانع است ولی اگر هر بار بخواهید موهایتان را سشوار کرده و مدل بدهید، به بافت پروتئینی مو که کراتین سخت است و پیوندهای خاص پروتئینی دارد، آسیب می رسد؛ دلیل اینکه با گرم کردن مو و سشوار، موهای پیچ خورده و فردار را صاف می کنند، همین است که پیوندهای یاد شده را با حرارت می شکافند و اگر این اتفاق مکرر رخ دهد، به بافت مو آسیب می رسد.
به گفته کارشناسان، خشک*کردن موها در هوای آزاد همیشه عملی نیست و بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مانند کمبود وقت، عجله داشتن، سردی هوا و سرماخوردگی ترجیح می دهند از سشوار استفاده کنند اما استفاده غلط از این وسیله می تواند آسیب زیادی به ساقه مو و حتی پوست سر وارد کند.

نقش سشوار در ایجاد موخوره
دکتر مجتبی امیری متخصص پوست و مو در گفت و گو با شبکه ایران می گوید: ساقه مو قسمت مرده فولکول مو است که به دلیل تاثیر عوامل خارجی دچار تغییراتی می شود و یکی از این تغییرات که به شدت روی جلا و حالت مو تاثیر دارد، خشکی مو است.
وی می افزاید: خشکی مو یا به دلایل ژنتیکی است و یا شامل کسانی می شود که استحمام مکرر دارند و از مواد شوینده با قدرت بالا و نیز از سشوار و شانه های پلاستیکی استفاده می کنند که باعث الکتریسیته شدن مو می شود و به خشک شدن مو کمک می کند.
به گفته امیری، یکی از عوارض خشکی موها، موخوره است که طبعا سشوار در ایجاد آن نقش مهمی دارد و در این حالت انتهای ساقه مو شاخه شاخه می شود و در لطافت و جلای مو اثر منفی می گذارد همچنین به دلیل زبری که ایجاد می شود حالت ناخوشایندی را ایجاد می کند. 
این متخصص پوست و مو عنوان می کند: در اینگونه موارد پرهیز از سشوارکردن، کاهش دفعات استحمام و استفاده از نرم کننده های مو به خصوص روغن بادام توصیه می شود.
وی در خصوص عوارض استفاده از سشوار می گوید: خشک شدن موها به وسیله سشوار معمولا باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در موها شده و مو نمی تواند حالت طبیعی خود را پیدا کند و حرارت بالای سشوار به خصوص زمانی که مو خیس است به خود ریشه مو صدمه می زند البته استفاده کوتاه مدت و به صورت مقطعی از آن مانعی ندارد.

روش*های استفاده از سشوار
به گفته اکثر متخصصان پوست و مو، برای خشک*کردن مو از سشوار باید درجه حرارت آن کم و سرعتش ملایم باشد زیرا حرارت بیش از ۵۰ درجه باعث آسیب رسیدن به موها می شود.
همچنین سشوار باید از فاصله دور حداقل در فاصله ۶ تا ۱۲ سانتی متری از موها گرفته شود و جریان هوا از سطح موها گذرانده شود و به پوست سر و ریشه موها مستقیما دمیده نشود.
افرادی که از این روش برای خشک کردن موهایشان استفاده می کنند باید مراقب باشند یک دسته مو بیش از چند ثانیه هوا نخورد و جای آن مکرر عوض شود؛ موها به طور کامل خشک نشود زیرا برای اینکه مو نرم و قابل انعطاف باشد نیاز به مقداری رطوبت دارد، در مورد موهای آسیب دیده نیز باید احتیاط بیشتری صورت گیرد و ضمن استفاده از حالت دهنده مو از درجه کم سشوار استفاده شود.

توصیه ها
به موهایتان کمی استراحت دهید؛ مرتب آن را سشوار نکشید و یا با فرآورده هایی همچون ژل یا موس سنگین نکنید.
برای صاف کردن موها و جلوگیری از وزکردن مو هنگام سشوار، حتماً از دهانه سشوار استفاده کنید زیرا باعث می شود که باد گرم حقیقی به قسمت مورد نظر بخورد و دیگر قسمت ها را وز نکند.
استفاده از سشوار به طور مداوم به موها آسیب جدی می رساند و می توانید با اصلاح و کوتاه کردن نوک موها، هر ۶ تا ۸ هفته به موهایتان تازگی و شادابی را هدیه کنید.
هرگز از درجه تند و گرم سشوار برای حالت دادن به مو استفاده نکنید، همیشه از درجه متوسط آن استفاده کنید و در انتها مقداری باد سرد به موهایتان بدهید تا درخشندگی و حالت مو حفظ شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه