وجود پر مویی یکی ازشایعترین مشکلات در خانم هاست علیرغم آنکه روشهای متعددی برای کاهش پرمویی وجود دارد اما هیچکدام برای مدت طولانی و در وسعت زیاد موثر نیستند در صورتی که لیزر می توند باعث کاهش دائمی موهای زائد در تمامی نقاط بدن شود.

لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی - تصویر 1

دکتر رامبد صمیمی | متخصص جراحی پلاستیک و لیزر

لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی - تصویر 2    
لیزر موهای زائد بهترین روش ک��هش دائمی پرمویی - تصویر 3

بورد تخصصی جراحی -  جراحی پلاستیک و لیزر  عضو آکادمی جراحان زیبایی آمریکا
لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی
 
وجود پر مویی یکی از مهمترین و شایعترین مشکلات در خانم هاست که در روابط اجتماعی آنها هم بسیار تاثیر گذار است علیرغم آنکه روشهای متعددی مانند اپی لاسیون با موم و الکترولیز برای کاهش پرمویی وجود دارد اما هیچکدام برای مدت طولانی و در وسعت زیاد موثر نیستند در صورتی که لیزر می توند باعث کاهش دائمی موهای زائد در تمامی نقاط بدن شود به همین دلیل است که لیزر بهترین روش درمان پرمویی به شمار می رود.

لیزر چیست؟
لیزر نوری تک طول موج است که بسته به رنگ آن در بافتهای مختلف جذب می شود و اثر می کند . در لیزر مو از طول موجهایی که عمدتا در رنگ سیاه جذب می شود استفاده می کنند که با جذب در رنگدانه سیاه رنگ ملانین موها باعث سوختن ریشه موها می شود.

کدام بیمار برای لیزر موی زائد مناسبتر است؟

هرچه رنگ پوست بیمار روشن تر و رنگ موهایش سیاهتر و ضخامت موهایش بیشتر باشد بیمار مناسبتری برای لیزر مواست و می تواند برای همیشه تعداد و ضخامت موها را کاهش داد. بیمارانی که پوست تیره دارند یا رنگ موهایشان بلوند یا قرمز باشد بیماران مناسبی برای کاهش دائمی موهای زائد با لیزر نیستند و تنها موها برای مدت مشخصی (در حد چند ماه) کم می شوند و مجددا رشد می کنند. دراین دسته از بیماران در صورتی که سایر روشهای کاهش مو مثل موم انداختن یا الکترولیز باعث عوارض شود از لیزر به عنوان یک روش اپیلاسیون موقت اما کم عارضه استفاده می کنیم .دراین حالت بیمار هر سه ماه تحت لیزر قرار می گیرد. باید توجه داشت که موهای سفید با لیزر از بین نمی روند.

چرا توصیه می شود در افراد پر مو هر چه سریعتر و در سن پایینتر از لیزر مو  استفاده شود؟
-زیرا در بسیاری از موارد مثل اپلاسیون با موم (wax) و الکترولیز ایجاد لک ، قرمزی یا فرو رفتگی در سطح پوست شده است که متاسفانه درمان آنها آسان نسیت.

لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی

علائم تاثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟

1-      کاهش تعداد موها       2- نازک شدن موها       3- کمرنگ شدن موها       4 -کاهش سرعت رشد موها
همه اینها منجر به طبیعی شدن منظره محل درمان میشود به نحوی که با عرف جامعه و روابط اجتماعی تداخلی نداشته باشد.
 
بهترین دستگاه برای انجام لیزر مو کدام است و تفاوت آن با سایر دستگاه چیست؟
در حال حاضر معروفترین و بهترین دستگاه لیزر موی دنیا الکساندرایت شرکت آمریکایی کاندلا Candela  است که Gentlelaseنام دارد.این دستگاه بیش از هر دستگاه  دیگری در کلینیکهای معروف آمریکا به کار میرود زیرا از نظرمیزان تاثیر ،سرعت، کم بودن عوارض و کم بودن درد بی رقیب است.
    

Gentlelase
سایر دستگاه های لیزر
تاثیر
90-95%
%50-70
سرعت
کل بدن را ظرف 4 ساعت انجام میدهد
عملا لیزر کامل بدن در چند جلسه قابل انجام است

درصد عوارض
% 1 >
متوسط  %10-5
میزان  درد
2 از 10
6 از 10
تعداد جلسات
3-7



IPLچیست و چه تفاوتی با لیزر دارد؟
IPL  مثل لیزر نور تک طول موج نیست بلکه یک طیف نوری از طول موجهای مختلف است که فیلتر و تقویت شده است. به همین دلیل تفاوت های زیر را با Gentlelaseدارد (مقایسه با بهترین دستگاه IPLموجود شده است)
باید توجه داشت که معمولا IPLها بسیار ارزانتر از لیزرها هستند و برای کار مطبی بکار می روند اما در کلینیک های لیزر معمولا از لیزرها استفاده می شود.

 
Gentlelase
IPL
تاثیر
% 95 -90
% 50-30
سرعت
لیزرکامل بدن ظرف4ساعت
بدن را باید درچند جلسه لیزر کرد
درصد عوارض
1%
متوسط % 20-15
میزان  درد2 از 10
6 تا 7 از 10
نیاز به زدن ژل روی پوست دارد
ندارد
دارد
سیستم سرد کننده
دارد
ندارد
قیمت
120.000
6.000-80.000

لیزر موهای زائد می تواند چه عوارضی داشته باشد؟
لیزر نور است پس عوارض آن هم عوارضی مثل آفتاب سوختگی است یعنی سوختگی و لک اما این عوارض با تجربه پزشک ،انتخاب بیمار مناسب و استفاده از دستگاه پیشرفته می تواند به حداقل برسدهمانطور که ذکر شد درحال حاضر بهترین دستگاه دنیا Gentelaseشرکت آمریکایی کاندلا است اما متاسفانه قیمت بالای این دستگاه (که چندین برابر نزدیکترین رقیب خود است علیرغم کارایی بالاو عوارض پائین آن)باعث شده است که به تعداد کافی در کشورمان وجود نداشته باشد.

چه مراحل و بررسی هایی قبل از انجام لیزر باید صورت پذیرد؟

ابتدا در مورد انجام لیزرهای قبلی، دفعات و نتایج آنها صحبت می شود:وجود اختلالات هورمونی و علائمی که به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سیکل قاعدگی،ریزش موی سر،جوش های مکرر صورت و سابقه نازایی) حتما بررسی شود وگرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا خواهد کشید.
*مصرف بعضی داروها که می توانند منجر به رویش موهای زائد شوند مثل کورتون ها ،هورمون ها و مینوکسیدیل. این داروها باعث رشد موهای زائد می شوند در این بیماران لیزر اثر مناسب نخواهد داشت.
* وجود بعضی بیماری ها مثل پسوریازیس، لیکن پلان ، ویتلیگو (برص): در این بیماران احتمال پیدایش بیماری زمینه ای پوستی در محل لیزر وجود دارد.
*سابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید ( گوشت اضافه محل عمل):انجام لیزر در این بیماران احتمال دارد سبب ایجاد اسکار هیپر تروفیک شود بهتر است انجام نگیرد.
*سابقه تبخال مکرر:در این بیماران از 24 ساعت قبل تا یک هفته بعد از لیزر باید داروهای ضد تبخال مثل آسایکلوویر استفاده شود.
*سابقه عفونت فعال مثل جوش های چرکی:در صورتی که بیمار جوش چرکی یا هر کانون عفونی دیگری در محل لیزر موداشته باشد باید تا زمان درمان آن عفونت، لیزر به تعویق افتد
*برنزه بودن(Tanning):به هر روشی که فرد باعث برزه شدن شدن پوست خود شده باشد ، اعم از آفتاب گرفتن یا سولاریوم ، لیزر مو نباید در وی انجام گیرد زیرا احتمال سوختگی پوست و ایجاد لک به دنبال لیزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار از ترکیبات ضد لک و ضد آفتاب استفاده کند.
*وجود تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر: از آنجا که انجام لیزر مو میتواند باعث کمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله تذکر داد.
*مصرف ایزوتریتینویین(نوعی ترکیب vit-A  مثل راکوتان که برای درمان جوش های مقاوم به کار میرود ): اگر بیمار از این دارو استفاده می کند چون باعث حساس شدن شدید پوست به نور لیزر و افزایش احتمال سوختگی و اسکار و لک می شود حداقل 6 ماه باید لیزر مو را به تعویق انداخت.
*مصرف داروهای حاوی طلا: این داروها در بعضی بیماران روماتیسمی به کار میروند و نباید در این بیماران لیزر انجام داد.
*سابقه بیماری های روماتیسمی مثل لوپوس: این بیماری ها پوست را به نور حساس می کنند و بهتر است ایزر در آنها انجام نشود.
*حاملگی:هر چند که هیچ مدرکی دال بر صدمه به جنین در لیزر موجود ندارد اما بهتر است در بیماران باردار لیزر را به تعویق بینداریم.

چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد کافی است؟

پاسخ قطعی به این سوال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. مثلا لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می کشد و در کل به طور متوسط 3-7 جلسه درمان لازم است ولی ممکن است بیشتر یا کمتر طول بکشد و در صورت وجود زمینه اختلالات هورمونی درمان به درازا می کشد.

چه آمادگی هایی برای انجام لیزر باید داشت؟
6هفته قبل: بیمار از کندن مو به وسیله موم و الکترولیز خودداری کند اما می تواند از تراشیدن یا کرم های مو بر استفاده کند.  آفتاب گرفتن  ممنوع است وباید از ترکیبات ضدآفتاب استفاده کند. بیمارانی که پوست تیره تر دارند باید از کرم های روشن کننده استفاده کنند.
 روز قبل: ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی که تنها یک میلی متر از نوک مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف  آسایکلوویر را شروع کند.
روز درمان: برای 1تا1/5 ساعت کرم بی حس کننده حاوی لیدوکائین و پریلوکائین استفاده می شود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروکسیکام استفاده می کنیم.
 
لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی
 
برای کاهش درد و عوارض لیزر از چه روشی استفاده می شود؟
به غیر از ترکیبات بی حس کننده و ضد درد ضمن لیزر از روش های مختلفی برای سرد کردن پوست استفاده می شود. این روش ها شامل استفاده از ژل سرد، هوای سرد ، شیشه های سرد و اسپری سرد کننده است. در میان این روش ها  ژل سرد کمترین تاثیر را دارد و اسپری سرد کننده موثرترین است. دستگاه Gentlelaseتنها دستگاهی است که از اسپری سرد کننده استفاده می کند.

چه مراقبت هایی پس از لیزر صورت می گیرد؟

ممکن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد که گذاشتن یخ می تواند سبب کاهش آن شود معمولا نیازی به استفاده از مسکن وجود ندارد. گاهی اطراف ریشه موها دلمه می بندد که 10-7 روز طول می کشد ، از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده می کنیم تا دلمه ها بریزند. ممکن است رشد موی لیزر شده یک تا دو هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا کند و بعد از آن بریزد باید از آفتاب پرهیز کنید زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممکن است 3-2 ماه طول بکشد تا اثر برنزه کننده آفتاب از بین برود و بدین شکل درمان بیمار را به تعویق بیندازد . باید توجه داشت در بعضی بیماران که سابقه عوارض لیزر مو وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است . می توان از تست استفاده کرد دراین حال بیمار یک نقطه را لیزر می کند و یک هفته بعد ویزیت می شود که اگر مشکلی نداشت درمان را شروع کنیم.
افتخارمان این است که مرکز ما با 15 سال سابقه و برخورداری از پرسنل مجرب و دستگاه Gentlelaseکاندلا عملا بهترین شرایط را برای بیمارانمان فراهم کرده است.

لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی - تصویر 6

خیابان آفریقا ، بعد از چهار راه جهان کودک ، جنب پارک خشایار ، برج افرا طبفه 10 ، واحد 1060

تلفن : 7-88209455         موبایل : 09122968403

لیزر موهای زائد بهترین روش کاهش دائمی پرمویی - تصویر 7


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه