فکری به حال بوی بدنتان کنید


ترشح عرق به خودی خود اتفاق بدی نیست و نمی‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود، بلکه رعایت نکردن بهداشت و توجه نکردن به نظافت شخصی است که عامل اصلی بوی بد بدن به حساب می‌آید و متاسفانه این موضوع مهم هم گاهی نادیده گرفته می‌شود.

بوی عرق

کم‌کم هوا گرم‌تر می‌شود و خیلی‌ها نگران تعریق در روزهای داغ تابستان هستند. برای همین هم ممکن است به فکر خرید محصولاتی بیفتند که ادعا می‌شود جلوی تعریق بیش از حد را می‌گیرد یا دست‌کم از ایجاد بوی بد بدن پیشگیری می‌کند.

 

البته نباید فراموش کنیم ترشح عرق به خودی خود اتفاق بدی نیست و نمی‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود، بلکه رعایت نکردن بهداشت و توجه نکردن به نظافت شخصی است که عامل اصلی بوی بد بدن به حساب می‌آید و متاسفانه این موضوع مهم هم گاهی نادیده گرفته می‌شود.

 

خیلی‌ها ترجیح می‌دهند، هرگز عرق نکنند و دوست دارند به هر شیوه‌ای جلوی تعریق را بگیرند. در حالی‌که عرق کردن فرآیندی است که موجب دفع سموم از بدن شده و به تنظیم دمای بدن نیز کمک می‌کند و به همین دلیل پیشگیری از ترشح آن، به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

 

ترشح عرق به خودی خود نه‌تنها اتفاقی منفی نیست که حتی برای سلامت فرد مفید هم به حساب می‌آید. البته کسانی که از بوی بد عرق شکایت دارند باید بدانند تعریق نمی‌تواند به ایجاد بوی بد منجر شود. در حقیقت زمانی که بهداشت رعایت نشده و فرد نظافت را رعایت نکند، محیطی مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها روی پوست فراهم خواهد شد که همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد بوی بد شود.

 

ترشح عرق از سوی غددی صورت می‌گیرد که در نواحی مختلف بدن مانند زیر‌بغل، کشاله‌ران و کف دست‌ها و پاها قرار گرفته است تا سموم بدن به این شیوه دفع شود. چنانچه به هر دلیلی عرق ت��شح نشده و از بدن دفع نشود، مشکلات و بیماری‌های مختلفی برای فرد پیش خواهد آمد که خشکی پوست و انواع مختلف اگزما از جمله این موارد است.

 

بعضی از افراد هم با تعریق بیش از حد روبه‌رو هستند و همین موضوع آنها را ناراحت می‌کند. البته برای تعریق بیش از حد نیز درمان‌های خاصی وجود دارد که افراد می‌توانند با نظر پزشک از آنها استفاده کنند.

زمانی که فرد عرق می‌کند و این عرق روی پوست باقی می‌ماند، بوی نامطبوعی ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل هم با رعایت بهداشت تا حد زیادی می‌توان با بوی بد بدن مقابله کرد

چرا عرق بعضی‌ها بدبوتر است؟

شاید شما هم شنیده باشید می‌گویند بعضی‌ها بیشتر عرق می‌کنند و عرق‌شان هم بوی بدتری دارد. البته پزشکان می‌گویند همه انسان‌های سالم عرق می‌کنند و بنا بر نظر آنها تعریق فرآیندی است که فواید خاصی برای بدن دارد.

 

به همین دلیل هم تمام افراد باید به فکر روشی باشند تا به کمک آن از ایجاد بوی بد بدن پیشگیری کنند، نه این‌که جلوی عرق کردن به کلی گرفته شود.

 

مصرف بعضی از انواع غذاها یا داروها ممکن است بوی خاصی در عرق افراد ایجاد کند؛ بنابراین گاهی چنین اتفاقی پیش می‌آید که با خوردن نوعی از غذا یا مصرف دارویی خاص، عرق بدن بدبو شود.

 

مهم‌ترین مساله‌ای که می‌تواند موجب بوی بد عرق شود عدم رعایت بهداشت است که این موضوع بویژه درباره کسانی که چاق هستند، بیشتر به چشم می‌آید.

 

زمانی که فرد عرق می‌کند و این عرق روی پوست باقی می‌ماند، بوی نامطبوعی ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل هم با رعایت بهداشت تا حد زیادی می‌توان با بوی بد بدن مقابله کرد.

 

چرا بوی بدن مردها تند تر است؟

یکی از دلایلی که بعضی مردها بوی عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر هورمون تستوسترون در بدنشان باشد، چون میزان تستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین کننده است.

حمام

یکی دیگر از دلایل این است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه کافی استحمام نمی کنند. با توجه به اینکه خانم ها معمولا خیلی بیشتر به نظافت خود اهمیت می دهند، می توان نتیجه گرفت که چرا بوی بدن خانم ها به تندی بوی بدن آقایان نیست.

 

در بدن مردان میانسال ماده ای به نام نونیال تولید می شود که بوی بدن را شدت می دهد، اما در خانم ها نیز دقیقا به اندازه آقایان این ماده تولید می شود، پس باز هم به مسئله بهداشت آقایان برمی گردیم.

 

برخی مردها طبیعتا نامرتب و ژولیده هستند. برایشان تفاوتی نمی کند که لباسی را که یک هفته مداوم پوشیده اند، دوباره بپوشند. بله، شستشو و پاکیزگی لباس ها در خصوص بوی بد بدن بسیار مهم است. حتی اگر بدنتان نیز تمیز باشد، اگر لباس هایتان کثیف و عرقی باشند، باز هم بدنتان بوی بدی خواهد داد.

 

یکی دیگر از دلایلی که بدن مردها بوی تندتری دارد می تواند به فعالیت جسمی بیشتر آنها برگردد. زن ها معمولا در مقایسه با مردان، زندگی آرام تر و کم فعالیت تری دارند.

 

به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت های شدید جسمی می پردازند. مردان ورزشکار طبیعتا بسیار بیشتر از سایرین عرق می کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدنشان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است.

استفاده از این محصولات ضدتعریق با بیماری های سینه ارتباطی ندارد، ولی هنگام خرید باید به فرمول آن دقت داشته باشید

رعایت بهداشت، بهترین روش

همه انسان‌ها عرق می‌کنند، اما در صورتی که بهداشت بخوبی رعایت شود، ترشح عرق هم نمی‌تواند با بوی بد بدن همراه باشد.

 

بهترین روش برای مبارزه با بوی بد بدن رعایت بهداشت شخصی است. زمانی که عرق روی پوست باقی می‌ماند، قارچ نیز به عرق اضافه شده و در نتیجه حالت سفیدی و چسبندگی در این نواحی به وجود می‌آید که همین وضع به بوی بد بدن منجر خواهد شد.

 

بنابراین شست‌وشوی مرتب بدن یا پاک کردن عرق با استفاده از حوله یا پنبه مرطوب می‌تواند در پیشگیری از بوی بد بدن موثر باشد.

 

در کنار این موارد، استفاده از محصولات ضد عرق هم می‌تواند به فرد کمک کند، که البته با توجه به انواع مختلف این مواد ممکن است این پرسش مطرح شود که کدام یک از ضدعرق‌ها بهتر از بقیه است؟

 

از نظر فرمولی تفاوت زیادی میان این محصولات وجود دارد و حتی برخی انواع آنها ممکن است تجاری و غیراستاندارد باشد. به همین دلیل هم هنگام خرید حتما باید محصولات شناخته‌شده‌ای را تهیه کنید که از نظر بهداشتی نیز تائید شده است.

 

مواد ضد تعریق

شما نباید از این محصولات استفاده کنید!

اگر بخواهید اسپری یا ضدعرق بخرید، حتما انواع مختلفی از آنها را خواهید دید و همین می‌تواند کار انتخاب را سخت‌تر کند. البته باورهایی هم در مورد این محصولات وجود دارد که مشخص نیست کدام یک از آنها صحیح و کدام یک غلط است، مثلا خیلی‌ها می‌گویند استفاده از ضدعرق‌هایی که روی پوست کشیده می‌شود (مثل مام های جامد)، ضرر دارد و می‌تواند با تحریک غدد لنفاوی، بافت سینه را دستخوش تغییر کند. اما باید گفت استفاده از این محصولات با مشکلات سینه ارتباطی ندارد، ولی هنگام خرید باید به فرمول آن دقت داشته باشید.

 

برخی از این محصولات جلوی تعریق را می‌گیرد و باعث می‌شود عرق ترشح نشود و برخی دیگر فقط ترشح عرق را کم می‌کند و خوشبوکننده است.

 

زمانی که جلوی دفع و ترشح عرق گرفته می‌شود، با توجه به این‌که عرق در هر صورت ایجاد خواهد شد، زیر پوست می‌ماند و انباشته می‌شود و در نتیجه می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود از محصولاتی که جلوی ترشح عرق را می‌گیرند، استفاده نکنید.

 

بعضی از انواع اسپری‌ها هم می‌توانند برای فرد حساسیت و اگزما ایجاد کند و به همین دلیل کسانی که به آن حساسیت دارند نباید از این محصولات استفاده کنند، چون چنین کاری می‌تواند باعث بروز اگزما و درماتیت‌های پوستی، خارش و قرمزی شود. بر همین اساس زمانی که بعد از یکی دو بار استفاده از اسپری‌ها با این نشانه‌ها مواجه شدید، توصیه می‌شود مصرف آنها را قطع کنید.

 

با رعایت بهداشت، استحمام مرتب و پاک کردن نواحی‌ که تعریق در آنها زیاد است با استفاده از حوله یا پنبه مرطوب، از ایجاد بوی بد و همچنین بیماری‌هایی مانند اگزماهای پوستی پیشگیری کنید.

 

همچنین در این زمینه استفاده از ضدعرق‌ها و اسپری‌ها هم می‌تواند به افراد کمک کند. البته نباید فراموش کنیم این محصولات هم مانند دیگر لوازم بهداشتی و آرایشی ممکن است روی پوست برخی افراد عارضه ایجاد کند و به همین دلیل عوارض پوستی ناشی از آنها می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم سرا

سایت پزشکان ایران

 

مطالب مرتبط:

آیا مام ها برای پوست مضرند؟

بوی عرق شما، دیگران را آزار می‌دهد

14 دلیل زیاد عرق کردن

با این 10 توصیه کمتر عرق بریزید

موقع عرق کردن در هوای گرم چه باید کرد؟

چه کنیم تا بوی عرق ندهیم؟

آیا دهان یا بدنتان بو می دهد؟

بهترین راه فرار از بوی عرق

درمان‌های خانگی برای بوی عرق

کاهش بوی آزار دهنده بدن و پاها

چرا عرق می‌کنیم؟

عرق کردن خوب است

مشکلات عرق کردن زیاد

چرا خیس عرق می‌شویم؟‌

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه