دلایل ریزش مو در کودکان عموماً ناشی از شرایط جسمانی کودکان است اگرچه تغذیه نامناسب نیز می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو در کودکان باشد.

دلایل ریزش مو در کودکان عموماً ناشی از شرایط جسمانی کودکان است اگرچه تغذیه نامناسب نیز می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو در کودکان باشد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازکودک سالم، ریزش مو نه تنها در بزرگسالان بلکه در کودکان نیز رایج است. کودکان زیادی با ریزش مو مواجه هستند و طبق آمار، حدود 3 درصد از کودکان از ریزش مو و یا کچلی رنج می‌برند. متأسفانه این مشکل بسیار جدی است و بدون از دست دادن زمان باید علت بیماری تشخیص و درمان شود.ریزش مو در کودکان می‌تواند مادرزادی ویا اکتسابی باشد.
علل و درمان ریزش مو در کودکان
دلایل ریزش مو در کودکان عموماً ناشی از شرایط جسمانی کودکان است اگرچه تغذیه نامناسب نیز می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو در کودکان باشد. علل مهم ریزش مو اکتسابی در کودکان عبارتند از: عفونت‌های قارچی سر، ریزش مومنطقه‌ای، ریزش موتلوژن و تریکوتیلومانیا. در اینجا به هر یک از آنها نگاهی می‌اندازیم.
عفونت قارچی پوست سر
عفونت‌‌های قارچی پوست سر می‌توانند موجب ریزش مو شوند. این نوع از عفونت قارچی بصورت پوسته پوسته شدن پوست سرتا ضایعات التهابی شدید بروز می‌کند. معمولاً پزشک در این شرایط برای تأیید، آزمایش قارچ شناسی انجام می‌دهد و پس از تأیید آزمایشات، داروهای ضد قارچ تجویز می‌کند. شامپوهای ضد قارچ به کاهش عفونت کمک و از گسترش آن جلوگیری می‌کنند. احتمال سرایت آن به دیگران نیز وجود دارد. بنابراین باید به کودک خود آموزش دهید که از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خود با دیگران خودداری کنند.
ریزش موی تلوژن
هنگامی که کودک از استرس شدید ناشی از موقعیت‌های استرس‌زا مانند مرگ والدین و یا افراد نزدیک رنج می‌برد، دچار ریزش مو می‌شود. تب بالا، بیماری سخت و جراحی نیز از دیگر علل این ریزش مو هستند که در آن تغییرات ممکن است منجر به طاسی جزئی و یا طاسی کامل شود. هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. ریزش مو معمولا 2-3 ماه بعد از واقعه استرس‌زا ایجاد می‌شود. هنگامی که کودک از شرایط استرس‌زا خارج شود به تدریج وضعیت موهای او به شرایط نرمال باز می‌گردد، ولی این امرممکن است حدود یک سال و یا بیشتر طول بکشد.
کمبود تغذیه‌ای
یکی از دیگر علل ریزش مو در کودکان کمبود‌های تغذیه‌ای است. کمبود بیوتین یا (ویتامین H ) می‌تواند منجر به ریزش مو شود. کمبود روی، سلنیوم، آهن نیز منجر به از دست دادن مو می‌شود. گاه مصرف زیاد ویتامین A از علل ریزش مو در کودکان است.
آلوپسی آره آ‌تا (ریزش مو منطقه ای)
این یک بیماری خودایمنی وغیر مسری است و معمولا تکه‌ای گرد و یا بیضی شکلی بدون مو بر روی پوست سر بوجود می‌آید بطوریکه فولیکول‌های مو در این بیماری آسیب دیده و مو دچار ریزش می‌شود. این بیماری معمولا علامتی ندارد و خیلی از اوقات بصورت اتفاقی توسط والدین دیده می‌شود .هیچ شکل خاصی از درمان برای پیشگیری از آن به طور کامل وجود ندارد ولی با داروهای مناسب می‌‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد. در برخی از موارد شدیدتر کل موهای سر و حتی موهای بدن کودک نیز می‌ریزند. پزشکان معمولاً داروهای کورتون را تجویز می‌کنند که به صورت پماد، محلول و یا ژل در منطقه طاس استفاده می‌شود. علاوه بر این گاه نیز درمان با استروئید مینوکسیدیل صورت می‌گیرد. مصرف آنترالن نیز می‌تواند رشد موها را موجب می‌شود. رشد موهای مجدد حداقل 2 ماه طول می‌کشد.
تریکوتیلومانیا
در این وضعیت کودک بطور ناخودآگاه موهای خود را می‌کند. در اغلب موارد کودک تحت یک استرس روحی_ روانی است و یا مبتلا به بیماری‌های روانپزشکی مثل وسواس، افسردگی و... است. اولین قدم در درمان این نوع ریزش مو، مراجعه به روانپزشک و یا مشاور و درمان استرس کودک است. پیش آگهی این نوع ریزش مو در کودکان خوب است.
کم‌کاری و پرکاری تیروئید
کودکانی که از اختلال عملکرد تیروئید رنج می‌برند، اغلب به ریزش مو دچار می‌شوند. وقتی که غده تیروئید پرکار یا کم کار است، سوخت‌وساز بدن نامنظم می‌شود. با یک آزمایش خون می‌توان اختلال عملکرد تیروئید را تشخیص داد. توجه داشته باشید که به‌طور کلی موهای نوزادان پس از تولد دچار ریزش می‌شود و موهای جدیدی جایگزین آن می‌شود و این امر کاملاً طبیعی است. بیش از حد شانه زدن و یا شستن موها نیز موجب شکستگی و تضعیف ریشه موها می‌شود. هرگاه کودک شما دچار ریزش مو شد وحشت نکنید چرا که در اکثر موارد این شرایط موقتی خواهد بود و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. فقط کافی است پیگیر باشید و البته اصول اولیه بهداشت را به کودکان خود بیاموزید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه