يك متخصص و جراح پوست دانشگاه هاروارد گفت: ابتلا به آلرژي هاي پوستي، سرطان و پيري زودرس پوست از تبعات آلودگي هواست.

يك متخصص و جراح پوست دانشگاه هاروارد گفت: ابتلا به آلرژي هاي پوستي، سرطان و پيري زودرس پوست از تبعات آلودگي هواست.
دكتر نويد بوذري در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا افزود: هنگام آلودگي هوا، نور خورشيد را زياد نمي بينيم بنابراين گمان مي كنيم كه نور به اندازه كافي به بدن نمي رسد بنابراين از پوست خود به درستي محافظت نمي كنيم در حالي كه آلودگي هوا باعث نازك شدن لايه ازن مي شود در نتيجه اشعه ماوراي بنفش بيشتري به سطح زمين مي رسد.
وي افزود: اشعه ماورا بنفش از دو تيپ A و B تشكيل مي شود. در تيپ B جذب آلودگي مي شود و كمتر به زمين مي رسد اما تيپ A از آلودگي عبور مي كند به پوست مي رسد و باعث پيري آن مي شود.


اين جراح و متخصص پوست با بيان اينكه ضد آفتاب بايد ضد آب وعرق باشد، تاكيد كرد: در هواي آلوده بايد از ضد آفتاب هايي كه پوست را در مقابل تيپ A و B محافظت مي كنند، استفاده كنيم و براي تهيه چنين كرم هايي بايد به قيد عبارت «محافظ در مقابل تيپ A ,B» روي جلد آن ها توجه كنيم.
وي افزود: اگرچه بالاتر بودن عدد SPF ضد آفتاب (ميزان توانايي ضدآفتاب در جذب و دفع اشعه UV ) به سلامت پوست كمك مي كند اما SPF، پوست را فقط در مقابل اشعه ماورا بنفش تيپ B محافظت مي كند.
بوذري محافظت نكردن از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش را يكي از عوامل ابتلا به سرطان پوست برشمرد و گفت: مردم هنگام انجام فعاليت هاي روزمره، كنار استخر و دريا و زمين بازي در معرض اشعه ماورا بنفش هستند بنابراين بايد به آنان در زمينه مراقبت از پوست آموزش داده شود.
اين متخصص پوست در ادامه گفت: پوست نخستين لايه دفاعي بدن در برابر آلودگي هاي هواست و قادر است برخي از آلوده كننده ها را جذب كند در نتيجه به پوست آسيب مي رسد و باعث بروز واكنش هاي حساسيتي و تحريكي مي شود.
وي افزود: هيدروكربن ها، تركيبات سولفور و ذرات معلق اسيدي مي توانند باعث تحريك پوست و مخاط شوند. اين چربي هاي مفيد پوستي براي دفاع پوست در برابر مواد شيميايي لازم هستند و از بين رفتن آن ها موجب حساس شدن پوست مي شود.
بوذري برنزه كردن پوست را عامل موثر ديگري در ابتلا به سرطان پوست برشمرد و اظهار كرد: هرچه افراد بيشتر به سالن هاي برنزه كردن پوست مراجعه كنند احتمال ابتلاي آنان به سرطان پوست بيشتراست بنابراين در كشورهاي اروپايي و آمريكايي به شدت با گرايش جوانان به برنزه كردن پوست مبارزه مي شود.
وي توصيه كرد: مردم بايد در كنار مسواك خود يك ضد آفتاب بگذارند و صبح ها پس از مسواك زدن از ضد آفتاب خود استفاده كنند البته اگر افراد پس از خروج از خانه به مكان هاي سرپوشيده مي روند، يك بار استفاده از ضد آفتاب در طول روز كافيست اما اگر در خارج از خانه فعاليت مي كنند بايد 2 ساعت يكبار آن را تجديد كنند.
اين متخصص پوست در پاسخ به اين پرسش كه آيا زير نور مهتابي بايد از ضدآفتاب استفاده كرد، گفت: مهتابي نيز مقداري اشعه ماورا بنفش متصاعد مي كند بنابراين پوست را در برابر آن نيز بايد محافظت كرد.
بوذري در پايان با تاكيد بر ضرورت پيشگيري در مقابل ابتلا به سرطان پوست اظهار كرد: افراد بايد خال هاي بدن خود را بشناسند تا متوجه به وجود آمدن خال هاي جديد يا تغيير رنگ و شكل پيدا كردن خالهاي قديمي شوند. علاوه بر آن افرادي كه در معرض ابتلا به سرطان هستند مانند اشخاصي كه پوست خود را برنزه كرده اند، سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان پوست دارند يا قبلا اين بيماري را تجربه كرده اند، خال هاي خود را برداشته اند، رنگ پوست و چشم آنها روشن است و يا در كودكي دچار آفتاب سوختگي شديد شده اند بايد سالانه به متخصص پوست مراجعه كنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه