افزایش سن به تدریج باعث کاهش حجم پوست، شلی، آویزان شدن و چین و چروک آن می گردد که علت عمده ی آن خشکی و کم شدن آب پوست، تخریب رشته های کلاژن و الاستیک و کاهش ماده ی سیمانی و بنیادی پوست به نام اسیدهیالورونیک و بالاخره کاهش چربی در بعضی نقاط پوست در نقاطی دیگر مثل غبغب است.افزایش سن به تدریج باعث کاهش حجم پوست، شلی، آویزان شدن و چین و چروک آن می گردد که علت عمده ی آن خشکی و کم شدن آب پوست، تخریب رشته های کلاژن و الاستیک و کاهش ماده ی سیمانی و بنیادی پوست به نام اسیدهیالورونیک و بالاخره کاهش چربی در بعضی نقاط پوست در نقاطی دیگر مثل غبغب است. حجم عضلات پوست و استخوانها هم به موازات سایر عناصر فوق کاهش یافته و به شلی و آویزان شدن و چین وچروک شدن پوست کمک می کند. برای جوانسازی و رفع چین و چروک های پوست اولین و سریعترین کار درمانی تزریق مواد حجم دهنده یا فیلرهاست. فیلرها موادی نرم و قابل انعطاف هستند که با تزریق آنها به پوست چین و چروکها پر شده و منظره ی طبیعی پیدا می کند، ضمناً به کمک آنها می توان لب ها و گونه ها را برجسته و فرورفتگیهای حاصل از سالک یا فرو رفتگیهای آبله یی شکل بعد از آکنه یا آبله مرغان و یا زونا را پرکرد.

مواد حجم دهنده را به طور کلی مردم به اسم ژل می شناسند ولی ترکیب این مواد خیلی متفاوت است. مهمترین آنها از جنس کلاژن گاوی یا خوکی و یا انسان می باشد که انواع گاوی به نامهای زیدرم ۱ و زیدرم ۲ و زیپلاست معروفند و موارد استعمال آن به واسطه ی اثر کوتاه مدت و مواردی از آلرژی و احتیاج به تست قبل از مصرف، دیگر مصرف چندانی ندارد و به جای آن امروزه بیشتر از لیزر درمانی و رادیوفرکونسی استفاده می شود زیرا به کمک لیزر و رادیوفرکونسی سلولهای سازنده ی کلاژن در پوست تحریک و کلاژن جدید می سازند. از بین فیلرها امروزه بیشتر اسید هیالورونیک برای جوانسازی و رفع چین و چروک پوست استفاده می شود که انواع مختلفی از آن در ایران موجود می باشد. انواع معروف اسیدهیالورنیک عبارتند از رستیلن، پرلن و ژویدرم که باغلظت های مختلف برای چین های عمیق و چین های سطحی و مزوتراپی و تزریق به لب و گونه ها مصرف می شوند.

اسیدهیالورونیک ماده ی پرکننده و حجم دهنده ی پوست انسان و حیوانات است و از خواص مهم آن علاوه بر حجم دادن به پوست و نگهداری آب در پوست می باشد. پرکننده های دیگر، چربی بدن خود انسان می باشد که از مناطقی مانند شکم، باسن و یا ران چربی را کشیده و پس از آماده کردن برای پرکردن گونه ها و یا پشت دست و پا از آن استفاده می شود. فراوانی انواع و اقسام فیلرها سبب شده بازار این مواد حالت اشباع و انفجار پیدا کند و تبلیغات فراوان هر شرکت برای فروش محصولات خود به حدی گیج کننده است که تنها متخصصان پوست می توانند انواع بی ضرر و مناسب پوست شما را انتخاب نمایند. یادآور می شود که تزریق این مواد هم باید توسط متخصصان و در کلینیک های دارای مجوز وزارت بهداشت صورت پذیرد. قبل از تزریق و انتخاب فیلرها باید از سلامت کلی بیمار و سابقه ی حساسیت های ذاتی و دارویی بیمار آگاهی حاصل کرد. شستشوی کامل صورت برای پاک کردن مواد آرایشی و بهداشتی، کیسه ی آب یخ برای بی حس کردن و جلوگیری از کبودی محل تزریق و قطع داروهایی مانند وارفارین، الکل و چای سبز و آسپیرین و داروهای ضد التهاب موسوم به NSAIDS به بیماران توصیه می شود. مصرف پماد آرنیکا یا آرنیکای خوراکی هم قبل از تزریق در جلوگیری از کبودی در اثر تزریق مؤثر می باشد.

پس از تعیین محل های تزریق و ضد عفونی صورت با مواد استریل کننده مانند بتادین و پوشیدن دستکش استریل با یک سوزن ظریف محل تزریق را سوراخ می کنیم و سپس با کانولهای مخصوص و یک بار مصرف تزریق را انجام می دهیم. خاصیت کانولها این است که از یک نقطه ورودی می شود سطح وسیعی را با حرکت بادبزنی کانول پرکرد و حتی می توان چند منطقه را از طریق یک سوراخ ورودی پرکرد. خاصیت دیگر کانولها این است که نوک آنها مسدود و گرد و کند است بنابراین بر خلاف سوزن، رگها را پاره نمی کند و ماده ی تزریقی وارد رگ نمی شود تا سبب آمبولی و بسته شدن رگ و نکروز بافت گردد.

سوراخ خروجی کانولها در نزدیکی انتهای آن و در سطح فوقانی کانول قرار دارد. فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک طول عمر ۶ ماهه دارند و می توان هر ۶ ماه یک بار تزریق آنها را تکرار کرد. تزریق هیدروکسی آپاتیت موسوم به رادیس دوام بیشتری دارد ولی برای تزریق به لب و چین های ظریف استعمالی ندارد زیرا در لب ممکن است تولید دانه های برآمده و ناصاف نماید و تزریق سطحی آن ممکن است سبب تغییر رنگ منطقه ی تزریق به شکل گچ سفید گردد. از موادی که مدت طولانی تری در پوست دوام دارند می توان پلی ال لاکتیک اسید موسوم به Sculptra و پلی متیل متاکریلات (PMMA) و پلی اکریل آمید را به تنهایی یا همراه با کلاژن انسانی و یا گاوی نام برد که هنوز چندان رایج نیستند زیرا بی خطر بودن آنها در دراز مدت احتیاج به گذشت زمان و تجربه ی بیشتر دارد.


          
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه