افزایش سن با نشانه هایی نظیر سپید شدن مو، شل شدن پوست و تحلیل عضلات بدن و صورت همراه است. ظهور این علائم برای اغلب خانم ها ناخوشایند است و برخی از آنها به دنبال پدیدار شدن اولین نشانه های پیری، به سمت استفاده از جراحی های زیبایی می روند؛ جراحی هایی که با روش های گوناگون، مدعی بازگرداندن زیبایی دوران جوانی هستند.افزایش سن با نشانه هایی نظیر سپید شدن مو، شل شدن پوست و تحلیل عضلات بدن و صورت همراه است. ظهور این علائم برای اغلب خانم ها ناخوشایند است و برخی از آنها به دنبال پدیدار شدن اولین نشانه های پیری، به سمت استفاده از جراحی های زیبایی می روند؛ جراحی هایی که با روش های گوناگون، مدعی بازگرداندن زیبایی دوران جوانی هستند.

لیفتینگ صورت یکی از این روش هاست که علاوه بر مسن ترها، خانم های جوان هم متقاضی انجام آن هستند، ولی سوال
این است که این عمل جراحی تاچه حد می تواند جوانی

از دست رفته را برگرداند؟ آیا با اتکا بر معجزه گر بودن این روش می توانیم براحتی خود را به تیغ جراحی بسپاریم، بدون آن که خطری متوجه سلامت مان شود؟ آیا آماری که از گوشه و کنار درباره عواقب آن می شنویم، صحت دارد؟
اینها سوال هایی است که برای رسیدن به پاسخ آن، سراغ دکتر حمید عارف (فوق تخصص جراحی زیبایی و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران) رفته ایم. اگر قصد انجام این عمل را دارید، خواندن گفت وگوی زیر را از دست ندهید.


● وقتی پیر می شویم چه بلایی سر پوست ما می آید؟

زمانی که پیر می شویم، عضلات صورت و پوست ما بر اثر فشار جاذبه زمین که به مرور زمان بیشتر می شود؛ حالت افتادگی پیدا می کند، به طوری که گونه ها گود می افتد و غبغب ایجاد می شود.

علاوه بر این، پیری عوارض دیگری را برای پوست به همراه می آورد که از این قرار است:

چربی زیر پوست کاهش می یابد.

▪ تولید کلاژن در فیبروپلاست ها کمتر می شود، خاصیت کلاژنی که تولید می شود، به اندازه خاصیت دوران جوانی نیست وحالت کششی سابق را نخواهد داشت. درواقع کلاژن تیپ یک جایگزین کلاژن تیپ ۳ می شود.

▪ برای تبدیل کلاژن تیپ یک به تیپ ۳، نیاز به مواد احیاکننده ای نظیر ویتامین A و C است و اگر این مواد نباشد، کلاژن حالت ضعیف و غیرکششی پیدا می کند. درسنین بالا به دلیل این که افراد اشتهای خود را از دست می دهند، جذب این ویتامین های حیاتی با مشکل مواجه می شود. لذا وقوع این حالت طبیعی است.

▪ توده استخوانی کل صورت هم به علت کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون، در پیری حجم کمتری پیدا می کند. ترشح نشدن این هورمون ها به جذب نشدن کلسیم و ویتامین های مورد نیاز بدن می انجامد و فرد به پوکی استخوان مبتلا شده، کل حجم استخوانی بدن کم می شود که صورت هم از این قاعده مستثنا نیست و پوست صورت روی استخوان شل و آویزان می شود.

نور خورشید باعث می شود الاستین و کلاژن های خوب پوست تخریب شود. در واقع اشعه ماورای بنفش سبب از بین رفتن حالت کششی و سفتی پوست و تخریب سلول های آن می شود.

● لیفتینگ برای چه کسانی مناسب است؟

انتخاب مریض نکته مهمی است، زیرا خیلی از افرادی که مراجعه می کنند شرایط مناسب عمل را ندارند. از هر ده نفری که متقاضی این عمل هستند، تنها یک نفر گزینه مناسب است. متاسفانه اغلب افرادی که لیفتینگ انجام داده اند، از نتیجه کار ناراضی هستند، چرا که از ابتدا مورد مناسبی برای این جراحی نبوده اند.

افرادی مناسب این عمل هستند که پوستشان حالت کششی داشته باشد و ضخامت آن زیاد نباشد. برخی پوست ها خیلی ضخیم است وحالت کششی ندارد، لیفتینگ در این افراد، خوب جواب نمی دهد؛ این دسته از افراد اگر هم لیفتینگ کنند، پوستشان مجدد شل می شود. پوست های چرب هم گزینه های خوبی برای این عمل نیستند. اگر توده استخوانی صورت حجم خوبی داشته باشد، کشیدن پوست صورت موفقیت آمیز است.

معاینه بالینی پیش از عمل اهمیت زیادی دارد و این معاینه حتما باید زیر نظر جراح زیبایی صورت بگیرد. نکته مهمی که باید ذکر شود، این است «افرادی که انتظارات غیرواقعی از این عمل دارند، گزینه خوبی برای انجام آن نیستند. به طور مثال برخی خانم ها توقع دارند پس از عمل خیلی جوان تر از سن واقعی خود شوند، در حالی که با این روش تنها کمی جوان تر به نظر می رسند. مضاف بر این که جراحی های زیبایی چندوجهی است. گاه در یک عمل لیفتینگ نیاز به استفاده از روش های دیگری نظیر لایه برداری پوست، مزوتراپی و لیزر وجود دارد تا نتیجه دلخواه به دست آید.

● سن مناسب لیفتینگ کدام است؟

لیفتینگ معمولا از ۴۵ سالگی به بعد انجام می شود، مگر در مواردی خاص که فرد مبتلا به سندرم شل شدگی زودرس پوست باشد. این افراد به طور مادرزادی پوست شل و آویزان دارند، در این افراد لیفتینگ از ۲۵ سالگی انجام می شود. اگرچه این بیماری نادر است و تعداد آن یک در میلیون است، ولی وجود دارد و البته درمان پذیر است.

● این عمل جراحی چه مراحلی دارد؟

لیفتینگ عمل سنگین و حساسی است و توصیه می شود زیر نظر متخصص زیبایی انجام شود. این عمل بین سه تا پنج ساعت زمان می برد. برش جراحی در ناحیه داخل گوش، جلوی گوش و پشت آن صورت می گیرد. بسته به این که فرد افتادگی گردن و غبغب داشته باشد، روش عمل تفاوت دارد. کشش داخل موهای شقیقه ادامه پیدا می کند و اگر فرد نیاز به کشش پیشانی و ابروها داشته باشد، لیفتینگ کامل انجام می شود و نیاز به کشش بالای سر است. وقتی لیفتینگ می کنیم تنها پوست را نمی کشیم، زیرا در این صورت در مدت کوتاهی به وضعیت قبل بازمی گردد. در این عمل علاوه بر پوست باید ناحیه زیر پوست و چربی صورت و غلاف عضلات کشیده شود تا لیفتینگ پس از مدتی افت نکند.

● آیا انجام این عمل عوارضی هم دارد؟

حفاظت از اعصاب صورت تحت کنترل عصب شماره ۵ مغز است؛ لذا مراقبت از شاخه های حسی عصب صورت الزامی است. این شاخه های حسی مدت کوتاهی پس از عمل حس خود را از دست می دهند و اگر مشکلی به وجود نیاید، مجدد حس خود را به دست می آورند. عصبی که به لاله گوش حس می دهد، باید طی عمل مراقبت شود، زیرا اگر این عصب قطع شود، ممکن است برای همیشه حس خود را از دست بدهد.

عارضه خطرناکی که ممکن است طی عمل رخ دهد، مشکل در عصب ۷ صورت است. این عصب موتور عضلات صورت است.تمام عضلات صورت که پیچیده و فوق تخصصی هستند، در سایه این عصب فعالیت می کنند.

به طور مثال وقتی پلک می زنید، پنج عصب به طور همزمان فعالیت می کنند تا شما بتوانید پلک بزنید؛ وقتی یکی از این اعصاب آسیب ببیند، ممکن است چشم شما دیگر بسته نشود یا برعکس همیشه بسته بماند. در بالا کشیدن ابروها هفت عضله دخالت دارد و اگر یکی از آنها دچار مشکل شود، دیگر نمی توانید ابروهایتان را بالا ببرید و حرکت دهید. هرکدام از عضله های صورت که مشکل پیدا کند، باعث کج شدن فرم صورت می شود. تمام این عوارض طی عمل لیفتینگ ممکن است رخ دهد.

فلج شدن صورت، مشکل بزرگی است که نه تنها سلامت ظاهری و جسمی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه سلامت روحی آنها را به خطر می اندازد، به طوری که فرد قادر به ظاهر شدن در اجتماع نخواهد بود.

متاسفانه اگر عصب آسیب جدی دیده باشد و در حین جراحی قطع شود، فلج صورت قابل درمان و اصلاح نیست. تمام این عوارض به دو دلیل ایجاد می شود؛ جراح، فرد غیرمتخصصی است که اغلب مشاهده می شود پزشکان عمومی، جراحان عمومی و جراحان فک و صورت هم اقدام به انجام این عمل فوق العاده حساس می کنند یا فرد عمل شده گزینه مناسبی برای این عمل نبوده است.


از عوارض دیگر این عمل، به جا ماندن خط جراحی در پیشانی و کچلی ناحیه جلوی سر است که ظاهر بسیار نازیبایی به فرد می دهد و غیرقابل برگشت است. یکی از عوارض خطرناک لیفتینگ هماتوم یا جمع شدن خون در زیر پوست است. در این حالت یک طرف صورت از طرف دیگر کبودتر می شود و پزشک بلافاصله با مشاهده آن باید بیمار را به اتاق عمل برگرداند و جلوی رگی را که خونریزی می کند، بگیرد.

● پس از عمل لیفتینگ چه مراقبت های ویژه ای لازم است؟

استفاده مرتب از باند کشی وکیسه یخ برای کاهش کبودی ها توصیه می شود.

از روز سوم پس از عمل، انجام ماساژ ملایم طبق روشی که پزشک معین کرده، مناسب است.

خودداری از انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی تا مدتی که پزشک معین کرده، ضرورت دارد.

مصرف داروهای تجویز شده ضد عفونت و ویتامین های C و A ضروری است.

حفظ صورت از ضربه ها و خوابیدن مناسب به صورتی که روی صورت نخوابیده و فشار به آن وارد نشود.

● کاهش عوارض پیری


روش مناسب و کم خطر دیگری برای سفت کردن پوست وجود دارد که تزریق چربی نام دارد. در این روش، سلول های چربی از قسمتی از بدن که مورد نیاز نیست، گرفته می شود. به صورت تزریق می شود این روش موفقیت آمیز است وجواب خوبی به متقاضی می دهد. منتهی تشخیص مناسب بودن یا نبودن آن به عهده پزشک متخصص است.

خیلی از مراجعانی که برای لیفتینگ متقاضی می شوند با این روش براحتی جواب می گیرند و نیازی به عمل سنگین و پرهزینه لیفتینگ ندارند.از آنجا که چربی تزریق شده از بدن خود بیمار گرفته می شود، مضر نیست و پس از مدتی جذب بدن می شود تا به کمک فعالیت های سوختی بدن بیاید.


   
                       
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه