خطر کفش تابستانی و نور آفتاب برای کودکان

خطر کفش تابستانی و نور آفتاب برای کودکان


بچه ها به هیچ وجه نباید صندل بپوشند؛ مخصوصا هنگامی که قرار است به پارک بازی، خرید یا پیاده روی بروند و فعالیت بدنی زیادی داشته باشند.
صندل کودکان

دو نکته مهم درباره کفش تابستانی بچه ها وجود دارد؛ اول اینکه بچه ها به هیچ وجه نباید صندل بپوشند؛ مخصوصا هنگامی که قرار است به پارک بازی، خرید یا پیاده روی بروند و فعالیت بدنی زیادی داشته باشند.


صندل ها دو مشکل برای بچه ها ایجاد می کنند؛ یکی اینکه به دلیل محافظت ضعیفی که از کف و مچ پا دارند، باعث پیچ خوردن ناگهانی مچ پا در اثر دویدن و یا زمین خوردن ساده می شوند و امکان دررفتگی یا آسیب دیدن تاندون آشیل پا وجود دارد.


دوم اینکه به دلیل باز بودن اطرافشان، امکان ورود خاک و سنگریزه به داخل این صندل ها وجود دارد که این مساله می تواند باعث آسیب پوست کف پای بچه ها شود.


دومین نکته درباره کفش های تابستانی بچه ها این است که به هیچ وجه نباید کفش را بدون جوراب به بچه ها بپوشانید.


بچه ها در طول بازی و فعالیت بدنی، بیش از اندازه عرق می کنند. معمولا جنس و رنگ بیشتر کفش های بچه گانه مصنوعی است. این ترکیب های مصنوعی در اثر تعریق پا، تماس بیشتر و عمیق تری با پوست برقرار می کنند و مشکلاتی مانند آلرژی های پوستی و عوارض ناشی از آن مثل قرمزی، التهاب و خارش به وجود می آورند.


بد نیست بدانید تعریق بیش از حد پا در کفش می تواند محیط گرم، مرطوب و مناسبی برای رشد قارچ ها ایجاد کرده و پوست حساس و نازک بچه ها را درگیر این قارچ های پوستی کند.


به همین دلیل توصیه می شود کفش و صندل را حتما با جوراب نخی روشن به کودکان بپوشانید و جوراب های آنها را هم حتی در صورتی که بو نمی دهند و فقط عرق کرده اند، بعد از رسیدن به منزل بشویید.

کرم ضدآفتاب بچه ها را باید حدود 15 تا 30 دقیقه پیش از خروج آنها از منزل بزنید و هر دو ساعت یکبار هم آن را تجدید کنید

کرم ضدآفتاب به پوست کودکان بزنید
آیا می دانید آفتاب سوختگی در دوران کودکی، خطر ابتلا به بدترین نوع سرطان پوست یعنی ملانوما را در بزرگسالی دو برابر می کند.


محققان آمریکایی به تمام والدین توصیه می کنند برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست در کودکان، استفاده از کرم های ضدآفتاب برای آنها را پشت گوش نیندازند.


استفاده از کرم ضدافتاب در سنین کودکی، جلوی ابتلا به چین و چروک و خطرهای ناشی از آفتاب سوختگی در دوران بزرگسالی را هم می گیرد.


اما برای این منظور باید شیوه استفاده از این ابزار محافظتی را نیز به کودک آموزش داد و روش های جلوگیری از آفتاب سوختگی را به او آموخت و گوشزد کرد.


از آنجا که معمولا بچه ها در فصل های گرم سال، لباس های بازتری می پوشند و پوستشان با وسعت بیشتری در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار می گیرد، بهتر است تمام صورت (جز اطراف چشم ها)، پشت زانوها، گوش ها و گردن آنها را ضدآفتاب بزنید.

نور آفتاب و پوست کودکان

کرم ضدآفتاب بچه ها را باید حدود 15 تا 30 دقیقه پیش از خروج آنها از منزل بزنید و هر دو ساعت یکبار هم آن را تجدید کنید.

اگر فرزندتان قصد شنا در استخرهای روباز را دارد، باید هر یک و نیم ساعت یکبار، ضدآفتاب را تجدید و از ضدآفتاب های مقاوم در برابر آب استفاده کنید.


به فرزندان بالای شش سال خود هم نحوه استفاده از ضدآفتاب را آموزش دهید تا بتوانند هنگام ورزش و بازی، خودشان ضدآفتاب را تجدید کنند.


به بچه ها بگویید امکان آسیب دیدن پوست نازک و حساس آنها در برابر نور آفتاب، بیشتر از بزرگسالان است و باید برای حفاظت از پوست خود، استفاده مداوم از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنند.


اولین نکته ای که باید هنگام خرید ضدآفتاب برای بچه ها به آن توجه داشته باشید، این است که محصول مناسب پوست کودکان برای آنها بخرید.


بهتر است کرم ضدآفتاب بچه ها، حاوی ترکیب هایی مانند زینک اکساید یا دی اکساید تیتانیوم باشد، چون این ترکیب ها، کمترین تحریک پوستی را برای پوست حساس و لطیف بچه ها ایجاد می کنند و جذب پوست آنها هم نمی شوند.


محققان آمریکایی به صراحت اعلام کرده اند در حال حاضر، این دو ترکیب، ایمن ترین ترکیب های موجود در ضدآفتاب های مختلف موجود در بازار برای بچه ها هستند.


بهتر است بدانید که هر چند سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از ترکیب هایی مانند اکسی بنزون و رتینیل را هم در کرم های ضدآفتاب تایید کرده است، اما استفاده از چنین کرم هایی با این ترکیب ها می تواند برای پوست نازک بچه ها خطرناک باشد.


ضدآفتاب بچه ها باید دارای SPF 30 یا بالاتر (با توجه به منطقه زندگی تان) باشد.

استفاده از کرم های ضدآفتاب، در سنین کمتر از شش ماهگی ممنوع است

روی برچسب ضدآفتاب مخصوص کودکان نگاهی بیندازید تا عبارت «broad soectrum» را روی آن ببینید. معنای این عبارت آن است که این محصول، پوست فرزندتان را هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB محافظت می کند.


اگر فرزندتان به آلرژی های تماسی مانند اگزما مبتلا باشد، استفاده از ضدآفتاب های رنگدانه دار به هیچ وجه برای او مناسب نخواهدبود.


بهتر است از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر که شدیدترین ساعت تابش نور آفتاب است، از بازی بچه ها در فضای آزاد یا بیرون بردن آنها برای خرید و تفریح خودداری کنید.


لباس های پوشیده، بهترین ضدآفتاب فیزیکی برای بچه ها هستند. به جای لباس های باز و تنگ در تابستان از کلاه لبه دار، لباس های آستین دار بلند، اما کمی گشاد و با رنگ روشن برای بچه ها استفاده کنید. به این ترتیب، هم بچه ها گرمشان نمی شود و هم پوستشان در اثر تابش مستقیم نور آفتاب به آن آسیب نمی بیند.


استفاده از کرم های ضدآفتاب، در سنین کمتر از شش ماهگی ممنوع است. پس، نوزادان زیر شش ماه را به هیچ وجه در ساعت های اوج تابش نور خورشید از خانه بیرون نبرید.


یکی از اشتباه های رایج والدین در فصل تابستان، این است که بچه ها را با لباس های آستین کوتاه، شلوارهای کوتاه یا دامن های کوتاه و بدون جوراب به پارک بازی می برند.


این کار باعث می شود پوست بچه ها بیشتر در معرض آفتاب و سوختگی ناشی از آن قرار بگیرد، پوست هنگام بازی روی وسایل پارک دچار ساییدگی و سوزش ناشی از آن شود و هم احتمال خراشیدگی و بریدگی روی پوست در اثر زمین خوردن روی سنگریزه ها یا کف خیابان برای آنها به وجود بیاید.


عفونی شدن زخم ها در اثر همین زمین خوردن های ساده می تواند بچه ها و شما را به دردسر بیندازد.

بخش سلامت تبیان


منبع: هفته نامه سلامت – ندا احمدلو


مطالب مرتبط:
مراقبت از کودکان در هوای گرم
حساسیت‌های تابستانی در کودکان (1)
حساسیت‌های تابستانی در کودکان (2)
5 بیماری تابستانی در کودکان

چطور مراقب پوست کودک‌تان باشید؟6 کرم ضدآفتابی که مفید نیستند
راهنمای خرید صندل
لیست خریدهای تابستانی
چه لباسی برای تابستان مناسب است؟
لباس مناسب نوزاد در تابستان کدام است؟

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه