خارش ناراحتي پوستي است که بر اثر تحريک پايانه عصبي در پوست به وجود مي آيد و علل متعددي دارد از جمله استفاده از عطر، پني سيلين، يائسگي و ...

خارش ناراحتي پوستي است که بر اثر تحريک پايانه عصبي در پوست به وجود مي آيد و علل متعددي دارد از جمله استفاده از عطر، پني سيلين، يائسگي و ... در اين مطلب به نقل از «نيوزويک» علت و درمان خارش بررسي شده است.

حالتي مانند اين که مورچه روي بدن راه مي رود

علت احتمالي؛ يائسگي- در زنان تغيير در ميزان هورمون ها، ناراحتي پوستي همراه با خارش به وجود مي آورد. مبتلايان احساس مي کنند حشره روي پوست آن ها راه مي رود.

درمان؛ افزايش ميزان مصرفي اسيد چرب امگا ۳ در بهبود وضعيت پوست موثر است. هرچه پوست خشک تر باشد، به خارش مستعدتر است. مصرف ميزان مناسب آب که به پوست آب رساني مي کند، باعث کاهش خارش مي شود.

اجتناب از مصرف دخانيات، قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به اندازه کافي و توصيه شده، داشتن خواب کافي، پرهيز از استرس و درمان جايگزين هورموني نيز در رفع اين مشکل موثر است.

خارش همراه با سوزش و قرمزي

علت احتمالي؛ حساسيت و التهاب پوست، اين حالت بر اثر تماس پوست با اشيايي مانند بدليجات از جنس نيکل، دستکش هاي لاستيکي يا ماده شيميايي موجود در صابون و عطر به وجود مي آيد. ماده حساسيت زا يک واکنش ايمني در پوست ايجاد مي کند که با خارش همراه است. در موارد حاد، پوست، پوسته پوسته مي شود ودردناک روي انگشتان ايجاد مي شود.افرادي مستعد به آسم، اگزما و تب يونجه نسبت به افراد ديگر سريع تر دچار التهاب پوستي مي شوند. علت آن هم در برخي موارد ضعيف شدن سيستم دفاعي بدن است.

درمان:اولين گام، شناسايي علت است. بنابراين هنگام به وجود آمدن حساسيت به وسايلي که استفاده کرده ايد دقت کنيد. مرطوب کردن مرتب پوست براي رفع خارش مفيد است از شامپو و صابون ضد حساسيت استفاده کنيد.

خارش شديد

علت احتمالي: اگزما از هر ۵نفر، يک نفر در طول عمر دچار اين بيماري مي شود. اين حالت به دليل بيش فعالي عملکرد سيستم دفاعي بدن است و اگزماي آتوپيک ناميده مي شود اغلب مبتلايان آن نيز دچار تب يونجه و آسم مي شوند. قسمت اصلي مانند پشت زانو، آرنج، کنار گردن، دور چشم و گوش تحت تاثير قرار مي گيرد.

درمان:حمام با بلغور جو که حاوي ترکيبات ضد التهابي است، خارش را کاهش مي دهد.

جوش هاي قرمز- قهوه اي همراه با خارش

علت احتمالي: مصرف برخي از داروها مانند پني سيلين و آنتي بيوتيک هاي ديگر در برخي موارد باعث خارش پوست مي شود. زيرا داروها به عنوان ماده شيميايي طي چند ساعت واکنش نشان مي دهد.

درمان: با پزشک خود مشورت کنيد تا دارو را عوض کند.

جوش هاي قرمز يا تاول

علت احتمالي: حساسيت داشتن به نور خورشيد. قرارگرفتن در معرض نور خورشيد به مدت ۱۵دقيقه واکنش ايمني ايجاد مي کند و جوش هايي روي دست و سينه ايجاد مي شود. اين جوش ها يک روز پس از قرارگرفتن در معرض نور خورشيد رخ مي دهد و جوش هاي ريز قرمز يا تاول روي پوست ظاهر مي شود. اين حالت که اغلب در خانم ها ديده مي شود، از هر ۱۰نفر، يک نفر را مبتلا مي کند. درمان: لوسيون کالامين (نوعي محلول براي التيام سوختگي هاي پوستي) يا کرم کورتيکو استروئيد يا قرص هاي آنتي هيستامين مفيد است. براي پيشگيري، کمتر در معرض نور خورشيد قرار بگيريد.

خارش عمومي، پوست داغ و دردناک

علت احتمالي آن ممکن است کهير باشد؛ اين حالت زماني رخ مي دهد که هيستامين از طريق سلول ها رها شود. هيستامين نوعي ماده شيميايي است که در واکنش به ماده حساسيت زا توليد مي شود.هيستامين بيش از حد، باعث تورم مي شود بايد يادآوري کرد که ۲نوع کهير وجود دارد، شديد و مزمن. کهير شديد پس از سرماخوردگي، آنفلوآنزا، گزش حشره يا پس از دست زدن به برخي از مواد غذايي مانند گوجه فرنگي، تن ماهي، توت فرنگي و موز رخ مي دهد. کهير مزمن بيش از ۶هفته مي ماند و با حمله آنتي بادي ها در سيستم دفاعي بدن به خود بدن رخ مي دهد.

مصرف مشروبات الکلي، استرس و مصرف قرص هاي فشار خون ممکن است اين حالت را تشديد کند.

درمان: آنتي هيستامين مفيد است. اما از مصرف داروهاي ضد استروئيدي و ضد التهابي مانند آسپرين و ايبوپروفن که با ايجاد واکنش حساسيت زا، باعث تشديد آن مي شود بپرهيزيد. داروها را حتما با مشورت پزشک مصرف کنيد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه