چرا پلکها دچار تورم و افتادگی میشوند؟

چرا پلکها دچار تورم و افتادگی میشوند؟

هر فردی در طول زمان، تغییراتی را در پلکهای خود تجربه میکند. با هر پلک زدن (که در طی دوران زندگی شما میلیاردها بار رخ میدهد) عضلات و پوست پلکهای فوقانی قدری کشیده میشوند ولی فیبرهای الاستیک موجود در پوست، آنها را به موقعیت طبیعی خود بازمیگردانند. یک باند کشی را تصور کنید که آن را بکشید و سپس رها کنید و این کار را مرتبا” تکرار نمایید. به راحتی میتوانید ببینید که چه اتفاقی در پلکهای شما رخ میدهد، در طول زمان، پوست و عضلات پلک بالا طویل¬تر میشوند و در نهایت یک چین کوچک پوستی به دلیل پوست اضافه، به وجود می آید که به سمت خارج برجسته شده و روی پلک آویزان میشود.

در بعضی افراد، این پوست حتی تا روی مژه ها میآید و در فرد، ایجاد احساس ناراحتی کرده و نگاه کردن به سمت بالا را مشکل میسازد. اگر مشکل شدید باشد، فرد متوجه محدودیت دید خود توسط پلک پایین افتاده میشود.

ایجاد پوست اضافه در پلک بالا میتواند به دلیل پایین افتادگی ابرو باشد. در این موارد، جراحی پلک به تنهایی نمیتواند نتیجه ایده آل بدنبال داشته باشد.

پایین افتادگی پلک تحتانی، به صورت کیسه های زیر چشم خود را نشان میدهد. تقریباً هر فردی در این ناحیه دچار درجاتی از افتادگی است. نیروی جاذبه زمین و افزایش سن، مهمترین عوامل در این زمینه اند ولی حتی افراد جوان نیز ��مکن است دارای ذخیره چربی اضافه در زیر چشمها باشند.

چشمها توسط لایه ضخیمی از بافت چربی محاصره شده اند که توسط یک غشاء در محل خود محکم شده است. در طول زمان این غشاء سست میشود و به بافت چربی، اجازه حرکت به سمت پایین را میدهد. پوست و عضله، توسط بافت بیرون زده، کشیده میشوند و ایجاد بیرون زدگی پف آلودی را میکند که نمیتوان آن را با مواد آرایشی مخفی نمود.
این مشکل اغلب صبحها بدتر است زیرا در حالت دراز کشیده، مایع در بافت چربی جمع میشود بعد از بلند شدن از خواب، جاذبه زمین مایع را بیرون میکشد ولی اگر بافت چربی اضافه، زیاد باشد، زمان بیشتری برای خروج مایع از آن و کاهش تورم لازم است.

خوشبختانه مشکلات پلک را می توان بطور بسیار موثر توسط عمل بلفاروپلاستی که عمل نسبتاً ساده ای است، بر طرف نمود. در این عمل، پوست و عضلات و بافت چربی اضافه برداشته میشود. این عمل اغلب با سایر اعمال جراحی پلاستیک صورت مانند بالا بردن ابرو، کشیدن صورت یا skin resurfacing همراه میشود.
اگر چشمهای شما باعث میشود که ظاهر شما پژمرده، ناراحت یا خسته به نظر آید، عمل بلفاروپلاستی میتواند باعث بهبود واضح آنها شده و به شما ظاهری با نشاط تر، هوشیارتر و جوان تر ببخشد. در عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)، پوست اضافه پلک بالا و پایین برداشته میشود و میزان بافت چربی زیر چشمها کاهش داده میشود. جراحی را میتوان بسته به مشکل موجود، روی پلکهای بالا یا پایین و یا هر دو انجام داد.
بلفاروپلاستی چگونه انجام میشود؟

برشها در پلک بالا، در شیار بالای هر چشم داده میشوند. عضله، چربی و پوست اضافه برداشته میشود و با بخیه های ظریف، برشها بسته میشوند. اثر به جا مانده از برش، معمولاً به صورت یک خط نازک، در شیار پلک محو میشود. به منظور خارج کردن بافت چربی اضافه موجود در زیر چشمها، برشها را میتوان در داخل قسمت صورتی رنگ پلک پایین که وقتی پلک را به سمت پایین میکشیم، مشخص میشود، قرار داد. برشها را میتوان یا با بخیه های نازک قابل جذب دوخت و یا اصلاً بخیه نزد. اگر لازم باشد که پوست یا عضله اضافه برداشته شود، برش در شیار خنده طبیعی، در زیر خط مژه داده میشود.

ممکن است بعد از عمل، تورم یا کبودی مختصر در پلکها به وجود آید که معمولاً به سرعت فروکش میکند. جراح استفاده از کمپرس سرد و بالا نگه داشتن سر را هنگام دراز کشیدن به شما توصیه میکند که به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می¬کنند.

پلکها بسیار سریع بهبود مییابند و جای برشها معمولاً محو میگردد. زنان میتوانند هرگونه اثر باقیمانده از برشها را با آرایش چشم محو کنند. در اغلب مردان، اثر برشها در خطوط خنده طبیعی محو میشود. اغلب مردم در طی یک هفته بعد از جراحی به زندگی معمول طبیعی خود برمیگردند.
اقدامات لازم پس از عمل جراحی پلک
هیچ پانسمانی روی چشمها قرار نمیگیرد، فقط ممکن است قطعه ای چسب، روی پلک یا گوشه چشمها قرار داده شده باشد که نباید به آن دست بزنید.
پلکها و نواحی اطراف آنها متورم و کبود هستند. تورم غیر قرینه بین دو طرف، غیر طبیعی نیست.
ممکن است در ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی تورم افزایش یابد ولی کم کم از بین خواهد رفت. ممکن است در هنگام صبح، تورم پلکها بیشتر باشد که این نکته هم ایرادی ندارد.
سر خود را تا جای ممکن بالا نگهدارید.
با استفاده از کیسه های یخ در طی بعدازظهر و عصر بعد از جراحی، چشمها را خنک کنید تا تورم آن کاهش یابد.
استفاده از عینک نیز در چند روز اول بعد از عمل هم به منظور پوشاندن تورم و هم به منظور یادآوری به شما برای دست نزدن به پلکها، کمک کننده است.
بخیه ها معمولاً بین ۲ تا ۵ روز بعد از جراحی برداشته میشوند. بعد از برداشتن بخیه ها، تورم و تغییر رنگ اطراف چشمها کم کم فروکش می کند.

بعد از یک هفته میتوانید چشمهای خود را بطور طبیعی بشویید و آرایش نمایید.
اگر از لنزهای تماس استفاده میکنید، بمدت ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل از آنها استفاده ننمائید.

              
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه