توصیه های پوستی لب دریا


بهتر است برای بازی بچه ها یا نشستن لب ساحل، از سایه بان استفاده کنید (سایه بان های سیار با قابلیت نصب و حمل آسان، در بازار موجود هستند). به خودتان یادآوری کنید اشعه ماورای بنفش در کمین سلامت پوست شما و خانواده تان است.

کنار دریا

تماشای خانواده ای که به اتفاق هم کنار دریا آمده اند تا از با هم بودن لذت ببرند، زیباست، اما من گاهی با اتفاقاتی مواجه می شوم که به عنوان یک پزشک بر خود لازم می دانم خطرهای ناپیدای این سفر زیبا را تذکر دهم و با هشدار به موقع اجازه ندهم سفر لب دریا به خاطره ای تلخ تبدیل شود. در ذیل نمونه هایی از آنچه مدنظرم هست، می آورم.

 

1- پابرهنه راه رفتن روی شن ها

گرچه شاید این حس لذت بخش و خوشایند باشد، اما متاسفانه در موارد زیادی دیده ایم به خاطر مراعات نکردن برخی افراد، بطری های نوشیدنی یا ظروف شکستنی در کنار ساحل و روی شن ها رها شده اند و تکه های تیز و برنده آنها لابلای شن ها مخفی مانده اند و به پای یک بچه یا بزرگسال به شدت آسیب زده اند.

 

خطر بریدگی، احتمال عفونت زخم (برحسب اینکه عمق بریدگی چقدر باشد)، خطر وجود جسم خارجی (اگر تکه شکسته بزرگ باشد و در پوست فرد برود) یا خطرهای جدی دیگر برای سلامت عروق (اگر تکه شکسته کوچک باشد)، خطرهای پنهان شن های ساحلی است.

 

در مورد بیماران دیابتی یا کسانی که حس لامسه شان به دلیل آسیب عروق و اعصاب تخریب شده، این آسیب و حتی خطر سوختگی ناشی از داغ بودن شن ها وجود دارد.

 

2- استفاده از وسایل مشترک تفریح های ساحلی

جلیقه های نجات مخصوص قایق سواری که مورد استفاده عموم است، نباید در تماس مستقیم با پوست قرار بگیرد، به خصوص کسی که پوست حساس دارد یا کودکان، باید آن را روی لباس بپوشد.

 

اگر می خواهید سوار قایق شوید یا از وسایل شنا و تیوپ های مخصوص استفاده کنید هم حتما باید از تماس پوست با آن خودداری کنید. توصیه ما استفاده از وسایل شخصی در این موارد است.

 

3- حفاظت نشدن در برابر نور آفتاب

متاسفانه سرطان پوست اولین سرطان شایع ایرانی هاست و از مهم ترین عوامل بروز آن آفتاب است. اشعه های مضر آفتاب (اشعه فرابنفش) به دلیل سوراخ بودن لایه ازون که تا حدی می توانست مانع رسیدن آن به زمین باشد، به زمین می رسد و سلامت پوست را در معرض خطر قرار می دهد.

 

سرطان پوست می تواند معادل بروز سرطان و دست اندازی سلول های بدخیم به سایر ارگان ها باشد. کافی است با یک فرد مبتلا صحبت کنید تا ببینید چطور ناگهان سرطان پوست سلامت همه ارگان های بدنش را نشانه گرفته است.

 

لذا از کرم های ضدآفتاب مخصوص با قدرت محافظتی مناسب (مناسب SPF) و قدرت پوشانندگی خوب باید برای همه اعضای خانواده حتی کودکان، قبل از رفتن کنار ساحل استفاده شود.

 

بهتر است از اسپری های ضدآفتاب که کرم را با پوشانندگی خوب روی پوست می پاشند، استفاده کنید، اما حواستان باشد ابتدا ضدآفتاب را کف دستتان اسپری کنید و سپس آن را به صورت خود یا بچه ها بمالید، چون تماس کرم ضدآفتاب با چشم ها خطرناک است.

اشعه ماورای بنفش می تواند به اپیدرم و درم نفوذ کند و هر چه قدرت نفوذ به پوست و مدت تماسش بیشتر باشد، فرد بیشتر آسیب می بیند

4- اعتماد کامل به ضدآفتاب ها

یکی از اشتباه های دیگر خانواده ها این است که ساعت ها زیر نور آفتاب کنار ساحل مشغول بازی و تفریح می شوند به این امید که به پوستشان ضدآفتاب زده اند.

 

بهتر است برای بازی بچه ها یا نشستن لب ساحل، از سایه بان استفاده کنید (سایه بان های سیار با قابلیت نصب و حمل آسان، در بازار موجود هستند). به خودتان یادآوری کنید اشعه ماورای بنفش در کمین سلامت پوست شما و خانواده تان است.

 

اشعه ماورای بنفش می تواند به اپیدرم و درم نفوذ کند و هر چه قدرت نفوذ به پوست و مدت تماسش بیشتر باشد، فرد بیشتر آسیب می بیند.

 

ایجاد رادیکال های آزاد، از بین بردن و ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن و تخریب سلول های مخصوص آن و آسیب به DNA از زیان های این اشعه است. این اشعه به موج پیری معروف است و باعث افتادگی پوست و ایجاد چروک می شود.

 

اشعه ماورای بنفش B هم در مهار سیستم ایمنی بسیار ماهرانه عمل می کند اما می توانیم با حفاظت در برابر آفتاب، مانع رسیدن این اشعه های مضر به بدن شویم و با تغذیه درست و تغییر شیوه زندگی، به ترمیم سلول های آسیب دیده در اثر آفتاب، کمک کنیم.

 

توصیه ساده و بسیار ساده من به شما، نوشیدن چای سبز است. چای سبز چون به صورت سرد هم سرو می شود، می تواند نوشیدنی مناسب کنار ساحل و لذت بخش باشد. این نوشیدنی خوب تغییرات روی DNA را ترمیم خواهد کرد.

 

پس از آب تنی در دریا دوش بگیرید

همه می دانیم با ساخت و سازهای ده سال اخیر در نوار ساحلی دریای خزر به وسیله افراد حقیقی و حقوقی، یعنی سازمان های دولتی، نهادهای مختلف و مردم، مقادیر زیادی فاضلاب انسانی وارد دریای خزر می شود که این موضوع بر آلودگی این دریا می افزاید و شنا کردن در آن را برای سلامت مضر می کند.

 

نخستین آلودگی ها از مناطق شهری و از طریق رودخانه های اطراف به دریای خزر وارد می شود که منشاء این آلودگی از فاضلاب انسانی است. به این طریق میکروب ها وارد دریای خزر می شوند و آب دریا را آلوده می کنند.

 

گروه بعد که باعث ایجاد آلودگی در دریای خزر می شود، کودها و سموم کشاورزی است که از طریق کوهستان ها و زمین های کشاورزی اطراف وارد دریای خزر می شود.

 

با توجه به آنچه گفته شد، ثابت می شود دوش گرفتن و شستن سر و بدن پس از آب تنی در دریا ضروری است و انجام نشدن این کار باعث بروز مشکلات جدی زیر می شود:

 

1- مشکلات میکروبی حاصل از آلودگی های فاضلابی.

 

2- حساسیت های پوستی ناشی از باقی ماندن املاح، آلودگی های شیمیایی یا پلانکتونی آب روی سطح پوست و تشدید درماتیت ها در افراد حساس. دقت کنید پوشیدن لباس های تنگ و چسبان چون تماس این مواد را با سطح پوست بیشتر می کند، مشکل را شدت خواهد داد (به خصوص برای بانوان).

 

3- دسته سوم مشکلات، ناشی از مرطوب ماندن لباس ها و تعویض نکردن آنها به ویژه برای بانوان است. این مشکل به خصوص در فصول گرم سال باعث افزایش احتمال بروز بیماری های قارچی پوست به دلیل شرایط مساعد برای رشد آنها و به دنبال آن ایجاد خارش و ابتلا به عفونت های قارچی و باکتریایی واژن می شود.

 

4- در صورت نشستن بدن بعد از آب تنی در دریا، به علت احتمال باقی ماندن ذرات ریز ماسه یا پلانکتون ها در لابلای چین های بدن و دستگاه تناسلی در بانوان، درماتیت و خارش پوستی ایجاد می شود.

 

بنابراین به تمام مسافران محترم سواحل زیبای شمال توصیه می شود حتی الامکان در دریا شنا نکنند و در صورت تمایل، حداقل در مناطق امن و مناطقی که دارای پلاژهای مجهز به دوش هستند، شنا کنند که بتوانند بلافاصله پس از شنا، بدن و به خصوص چین های بدن مانند کشاله ران را با مواد شوینده بشویند و کاملا خشک کنند و حتما بعد از آن لباس خشک و تمیز بپوشند.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

هفته نامه سلامت - نسیم تقوی

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست و رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی

 

مطالب مرتبط:

10 نكته ی كنار دریایی

لیست خریدهای تابستانی

مشكلات پوستی در شناگران

سوال هایی ‌که از متخصصان پوست زیاد می ‌پرسند

خطرات و مضرات آفتاب گرفتن

ضدآفتـاب با SPF 30 بخرید

برنزه نکنید! به این توصیه ها عمل کنید

سرطان پوست در اثر نور آفتاب

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه